Aktualności

Fotowoltaika dla małej i średniej firmy

Koszty energii stanowią często znaczną część wydatków małego i średniego przedsiębiorstwa. Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, jak własna instalacja fotowoltaiczna, może generować duże oszczędności. W rezultacie firma może obniżyć koszty prowadzonego biznesu i lokować zaoszczędzone środki w rozwój firmy. A jak to wygląda w praktyce?

fotowoltaika dla małej firmy

Najmniejsze firmy muszą się liczyć z miesięcznym rachunkiem za prąd w wysokości minimum 500 – 600 zł. Wprowadzona od 2021 roku opłata mocowa to koszt dodatkowy, który muszą ponieść przedsiębiorcy, jeśli pracują w godzinach poboru opłaty (od 7:00 do 22:00). Średnia firma lub taka, która zużywa duże ilości energii (np. drukarnia) może płacić nawet 20 000 zł za prąd miesięcznie. To ogromne obciążenie dla budżetu.

Jednak wartość rachunku za prąd można znacząco obniżyć, lub wręcz całkowicie wyeliminować, inwestując we własną instalację fotowoltaiczną. Co więcej, w przypadku małych podmiotów gospodarczych ceny prądu z sieci nie są aż tak przystępne jak dla dużych firm. Dzięki temu to małe przedsiębiorstwa bardziej odczują oszczędności na cenach jednostkowych prądu, jeśli zdecydują się na instalację fotowoltaiczną. To z kolei przekłada się na szybszy zwrot inwestycji w fotowoltaikę – przy korzystnych warunkach poniżej 4 lat. Z naszego doświadczenia wynika, że małe i średnie przedsiębiorstwa wybierają najczęściej instalacje w przedziale od 10kW do 50 kW.

Jak w praktyce wygląda fotowoltaika w firmie?

W naszym porfelu znajduje się wiele zadowolonych firm, które skutecznie obniżyły koszty energii. Ich instalacje działają bezawaryjnie i bezobsługowo, a właściciele mogą się skupić na rozwoju biznesu z użyciem zaoszczędzonych środków. Jednym z przykładów może być gospodarstwo agroturystyczne w Wielkopolsce.

fotowoltaika dla gospodarstwa

Warto pamiętać, że najkorzystniejszą opcją dla właściciela instalacji fotowoltaicznej jest konsumpcja pobranej energii od razu. W przypadku domów jest to utrudnione bo podczas największej produkcji energii (w środku dnia), zazwyczaj nie ma domowników. Wtedy nadwyżki wysyłane są do sieci, a właściciel domu może odebrać 80% wysłanych nadwyżek w ciągu 12 miesięcy. W firmach jest to łatwiejsze – one pracują zazwyczaj w godzinach największego poboru energii.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych firm, które dzięki fotowoltaice generują oszczędności.

przykladowe firmy fotowoltaika

Należy mieć na uwadze, że zarówno wielkość instalacji, koszt montażu oraz tempo zwrotu są uzależnione od wielu czynników: nachylenia dachu, otoczenia budynku (więcej o warunkach technicznych przeczytasz tutaj), a także od ilości zużywanej energii, czy nawet godzin pracy firmy.

Dlatego warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego – nasi specjaliści przygotują dokładne analizy, dedykowane Twojej firmie. Realnie policzymy tempo zwrotu, niezbędną wielkość instalacji oraz wycenimy projekt. Wszystko bezpłatnie.

Finansowanie inwestycji dla małej i średniej firmy

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem dla firm są pożyczki i leasing oferowany przez banki. Małe i średnie przedsiębiorstwa najbardziej skorzystają na leasingu, ponieważ nie wymaga on wkładu własnego, zatem znika bariera finansowa będąca często przyczyną rezygnacji z inwestycji. Dodatkowo warto pamiętać, że generowane oszczędności mogą pokrywać dużą część raty leasingowej. A po zakończeniu okresu leasingu właściciel firmy może nabyć przedmiot umowy na własność.

Można także skorzystać z dotacji i pożyczek rządowych. Obecnie działa program Energia Plus, jednak warto wiedzieć, że aby przystąpić do programu należy spełniać pewne warunki. Więcej dowiesz się tutaj.

Nasi specjaliści zajmują się także wsparciem w finansowaniu – mamy w ofercie kilka banków oraz pomagamy klientowi uzyskać dofinansowanie rządowe.