Czy fotowoltaika sprawdzi się w mojej firmie?

Własna instalacja fotowoltaiczna zapewnia oszczędności na opłatach za energię, szybki zwrot z inwestycji oraz pozwala cieszyć się własną czystą energią. Kreuje także pozytywny wizerunek firmy, która dba o środowisko naturalne. Jeśli myślisz o własnej instalacji fotowoltaicznej to z pewnością zastanawiasz się, czy dach, którym dysponujesz będzie odpowiedni dla paneli słonecznych. Poniżej podpowiadamy, jakie warunki techniczne powinien spełniać budynek, aby efektywnie korzystać z własnej energii słonecznej.

Czy fotowoltaika sprawdzi się w mojej firmie?

Jeśli już myślisz o własnej instalacji fotowoltaicznej to jesteś w dobrym miejscu – nasz zespół kompleksowo przeprowadzi Cię przez cały proces. Bez względu na to, czy planujesz inwestycję korzystając z dotacji (przeczytasz o nich więcej tutaj) lub nie, musisz najpierw sprawdzić warunki techniczne budynku.

Jakie pokrycie dachu jest odpowiednie pod montaż instalacji?

Panele słoneczne można zainstalować niemal na każdym rodzaju pokrycia dachowego. Przed montażem należy jednak dokładnie sprawdzić stan techniczny dachu. Konstrukcja musi spełniać wymagania wytrzymałościowe i mieć odpowiednią nośność.

Dostępnych rozwiązań jest wiele. Przy dachach skośnych z blachodachówki można zamontować panele za pomocą śrub dwugwintowych wkręcanych w elementy konstrukcyjne dachu. Jeśli Twój budynek ma pokrycie z blachy trapezowej o grubości większej niż 0,5 mm to można wykorzystać tak zwane mostki trapezowe, czyli specjalne szyny montowane do szczytów trapezów. W przypadku dachów płaskich można zastosować konstrukcje kotwione lub konstrukcje z balastem ? całkowicie bezinwazyjne. Jednak zawsze należy wykonać oględziny, aby dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego budynku.

Jaki jest optymalny kąt nachylenia dachu pod instalację fotowoltaiczną?

W przypadku dachów skośnych wykorzystuje się kąt nachylenia dachu i montuje się instalacje bezpośrednio na dachówkach. W Polsce najbardziej optymalne jest ustawienie paneli pod kątem 20 ? 45° – wtedy można cieszyć się największą wydajnością systemu. Płaski dach nie jest żadną przeszkodą, zbudowana konstrukcja także gwarantuje nachylenie 15-25°, które pozwala efektywnie generować energię słoneczną. Zaletą płaskiego dachu jest możliwość ustawienia konstrukcji na południe, bez względu na usytuowanie samego budynku.

W którą stronę świata zamontować panele?

Strona świata to jeden z najważniejszych czynników, aby efektywnie korzystać z modułów fotowoltaicznych. Im więcej światła dociera do paneli, tym więcej energii wyprodukuje instalacja w ciągu dnia. W Polsce przyjęto zasadę, aby montować panele w kierunku południowym lub jak najbliżej tego kierunku. W przypadku płaskiego dachu buduje się konstrukcję właśnie w kierunku południowym. Instalacje wschód – zachód również są opłacalne, ponieważ energia produkowana przez cały dzień utrzymuje się na podobnym poziomie. Jest to szczególnie ważne dla firm, które nie mają net-meteringu.

Jak wybrać właściwy projekt?

Z pewnością jedną z podstaw prawidłowego działania własnej instalacji fotowoltaicznej jest dobrze przygotowany projekt. Błędnie wykonany może skutkować niską wydajnością, a tym samym nie zwracać tak szybko kosztów poniesionych na budowę systemu. Każdy projekt powinien być dostosowany do warunków technicznych budynku oraz do zapotrzebowania na energię elektryczną. Powinien także uwzględniać przeszkody mogące być przyczyną zacienienia (kominy, sąsiednie zabudowania, zadrzewienia).

Nasi projektanci to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, podchodzą indywidualnie do każdego projektu instalacji fotowoltaicznej, aby zagwarantować Twojej firmie efektywne i bezpieczne źródło energii.

Przed przystąpieniem do prac wykonujemy bezpłatny audyt fotowoltaiczny budynku.

Zapisz się na bezpłatny audyt

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >
Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc obniżyć koszty ogrzewania, nawet w okresie zimowym. Instalacje hybrydowe stanowią bezpieczne i wydajne źródło ciepła i prądu, a jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button