Koszty energii stanowią często znaczną część wydatków małego i średniego przedsiębiorstwa. Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, jak własna instalacja fotowoltaiczna, może generować duże oszczędności. W rezultacie firma może obniżyć koszty prowadzonego biznesu, a zaoszczędzone środki będzie mogła przeznaczyć na jego rozwój. Brzmi interesująco? A jak w praktyce wygląda fotowoltaika dla małych i średnich firm?
Fotowoltaika: oferta dla małych i średnich firm
Najmniejsze firmy muszą się liczyć ze wzrostem cen za energię, ponieważ najczęściej kupują prąd według aktualnych cen taryfowych. Wprowadzona od 2021 roku opłata mocowa to koszt dodatkowy, który muszą ponieść przedsiębiorcy, jeśli pracują w godzinach poboru opłaty (od 7:00 do 22:00). Średnia firma lub taka, która zużywa duże ilości energii (np. drukarnia), może płacić nawet 20.000-30.000 zł za prąd miesięcznie – to ogromne obciążenie dla budżetu. Jednak wartość rachunku za prąd można znacząco obniżyć lub wręcz całkowicie wyeliminować, inwestując we własną instalację fotowoltaiczną.
Co więcej, w przypadku małych podmiotów gospodarczych ceny prądu z sieci nie są aż tak przystępne jak dla dużych firm. Dzięki temu to niewielkie przedsiębiorstwa bardziej odczują oszczędności na cenach jednostkowych prądu, jeśli zdecydują się na instalację fotowoltaiczną. To z kolei przekłada się na szybszy zwrot inwestycji w fotowoltaikę – przy korzystnych warunkach wyniesie on poniżej 4 lat. Z naszego doświadczenia wynika, że małe przedsiębiorstwa wybierają najczęściej instalacje w przedziale od 10 kW do 50 kW, natomiast średnie przedsiębiorstwa do 500 kW.
Jak w praktyce wygląda fotowoltaika w firmie?
W naszym portfolio znajduje się wiele realizacji z zakresu fotowoltaiki dla firm, które dzięki nam skutecznie obniżyły koszty energii. Zamontowane przez nas instalacje działają bezawaryjnie i bezobsługowo, a właściciele mogą się skupić na rozwoju biznesu z użyciem zaoszczędzonych środków. Jeden z przykładów stanowi gospodarstwo agroturystyczne w Wielkopolsce.
Warto pamiętać, że najkorzystniejszą opcją dla właściciela instalacji fotowoltaicznej jest autokonsumpcja wyprodukowanego prądu. W przypadku domów będzie to utrudnione, gdyż podczas największej produkcji energii (w środku dnia) zazwyczaj nie ma domowników. Wtedy nadwyżki wysyłane są do sieci, a stanowi to nawet 80% produkcji. Dlatego dobieramy klientom odpowiedni magazyn energii. W firmach jest to łatwiejsze – one pracują zwykle w godzinach największego poboru energii.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych firm, które dzięki fotowoltaice generują oszczędności.
Audyt fotowoltaiczny dla Twojej firmy
Należy mieć na uwadze, że zarówno wielkość instalacji, koszt montażu, jak i tempo zwrotu są uzależnione od wielu czynników: nachylenia dachu, otoczenia budynku (więcej o warunkach technicznych przeczytasz tutaj), a także od ilości zużywanej energii czy nawet godzin pracy firmy.
Dlatego warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego – nasi specjaliści przygotują dokładne analizy dedykowane Twojej firmie. Realnie policzymy tempo zwrotu, niezbędną wielkość instalacji oraz wycenimy projekt. Wszystko zrobimy bezpłatnie!
Finansowanie inwestycji dla małej i średniej firmy
Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem dla firm są pożyczki i leasing oferowane przez banki. Małe oraz średnie przedsiębiorstwa najbardziej skorzystają na leasingu, ponieważ nie wymaga on wkładu własnego, zatem znika bariera finansowa będąca często przyczyną rezygnacji z inwestycji. Dodatkowo warto pamiętać, że generowane oszczędności mogą pokrywać dużą część raty leasingowej. A po zakończeniu okresu leasingu właściciel firmy może nabyć przedmiot umowy na własność.
Można także skorzystać z dotacji i pożyczek rządowych. Obecnie działa m.in. program Energia Plus, jednak warto wiedzieć, że aby przystąpić do niego, należy spełniać pewne warunki. Więcej dowiesz się tutaj.
Nasi specjaliści zajmują się również wsparciem w finansowaniu fotowoltaiki dla małych i średnich firm – mamy w ofercie kilka banków do wyboru oraz pomagamy klientowi uzyskać dofinansowanie rządowe.