Aktualności

6 kroków do instalacji fotowoltaicznej

Nawet największa instalacja fotowoltaiczna, czy najbardziej wydajne panele PV mogą okazać się nie rentowne, jeśli przed inwestycją nie wykonamy kilku bardzo ważnych czynności. Aby inwestycja w zieloną energię się zwróciła jak najszybciej, a później zaczęła generować zyski, należy zaprojektować i wykonać możliwie najbardziej optymalną instalację dla Twoich potrzeb. Optymalną, czyli jaką? O tym przeczytasz poniżej.

1. Wybór sprawdzonego projektanta i wykonawcy instalacji

Nie bez powodu jest to numer jeden na liście. Sprawdzona firma z dużym doświadczeniem oraz szerokim portfolio klientów może upewnić Cię w przekonaniu, że ten specjalista prawidłowo dobierze i zaprojektuje instalację skrojoną pod Twoje potrzeby. Warto także, aby wykonawca miał zarówno bogate doświadczenie w projektowaniu, jak i posiadał wykwalifikowaną ekipę monterów instalacji.

2. Analiza zużycia i zapotrzebowania na energię

W przypadku nowo powstałego budynku analizę zużycia energii opiera się na zaplanowanych urządzeniach elektrycznych oraz dalszych inwestycjach. W przypadku działających już firm wykorzystuje się dostępny raport zużycia energii w ostatnich latach, ale także należy uwzględnić, czy firma po przejściu na zieloną energię nie zechce zainwestować w więcej urządzeń zasilanych prądem (na przykład ładowarka samochodowa czy zasobniki na wodę). Nawiązując do punktu 1, jeśli zdecydujesz się na odpowiedniego i doświadczonego specjalistę, wykona on analizę najbardziej dokładnie a dzięki temu instalacja zostanie zaprojektowana w najbardziej optymalny sposób.

3. Analiza dachu oraz jego pokrycia

Dzięki analizie dachu można odpowiednio zaprojektować instalację, aby wytwarzała właściwą ilość energii podczas całego dnia. Szacuje się, że w przypadku firm najbardziej optymalne jest nachylenie pod kątem 20-45 stopni i lokalizacja na południe. W przypadku domów lepsza może się okazać orientacja wschód-zachód i odrobinę ostrzejszy kąt nachylenia. Warto także zapewnić odpowiednią nośność oraz pokrycie dachowe, które nadaje się do zamontowania instalacji. Więcej na temat dachu przeczytasz tutaj.

4. Pozostałe urządzenia

Mowa tu o falowniku, który warto umieścić maksymalnie blisko aby redukować ilość okablowania. Falowniki należy lokalizować blisko instalacji, a przede wszystkim blisko rozdzielni głównej budynku. Warto ograniczyć kontakt falownika z pyłami i wilgocią. Jeśli planujesz zakup magazynu energii to musi on zostać bezwzględnie zabezpieczony przed zalaniem. Więcej o magazynach energii przeczytasz tutaj. Jeśli chcesz zakupić ładowarkę samochodową to także warto wybrać odpowiednie miejsce – aby ładowane auta bez problemu mogły parkować tuż przy niej. O ładowarkach pisaliśmy tutaj.

5. System zabezpieczeń

Twoja nowa instalacja musi spełniać wymogi ustawy Prawo budowlane, a także zasady postępowania przeciwpożarowego (w przypadku każdej instalacji powyżej 6,5 kWp). Jak możesz to zrobić? Wybierz komponenty wysokiej jakości, wybierz fachowca z wieloletnim doświadczeniem do montażu, a także zadbaj o system trwałego i widocznego rozłączenia obwodu elektrycznego.

6. Gwarancja

Twoja nowa instalacja musi spełniać wymogi ustawy Prawo budowlane, a także zasady postępowania przeciwpożarowego (w przypadku każdej instalacji powyżej 6,5 kWp). Jak możesz to zrobić? Wybierz komponenty wysokiej jakości, wybierz fachowca z wieloletnim doświadczeniem do montażu, a także zadbaj o system trwałego i widocznego rozłączenia obwodu elektrycznego.

Zgłoś się do nas! Nasi fachowcy pomogą zaprojektować i zamontują najbardziej optymalną instalację dla Ciebie.