Czy trzeba zmieniać budynek pod fotowoltaikę?

Choć oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie nowego budynku razem z instalacją PV oraz urządzeniami towarzyszącymi to jednak zdecydowana większość obecnie stojących budynków nadaje się do założenia paneli fotowoltaicznych.

Nowe panele fotowoltaiczne na istniejącym dachu? Magazyn energii, pompa ciepła czy zasobnik na wodę? Prawie każdy budynek nadaje się do takiej modernizacji! Kluczem jest tu rozsądne zaplanowanie instalacji i dopasowanie jej do właściwości obecnego budynku.

Rodzaj dachu

Najbardziej efektywne pod fotowoltaikę są dachy jedno- i dwuspadowe, o ile nie są skierowane na północ. Ich powierzchnia pozwala zazwyczaj na położenie wystarczającej ilości paneli, które zaspokoją potrzeby energetyczne takiego budynku. Więcej pracy wymagają dachy wielospadowe, przy których należy dobrze rozplanować położenie i ilość paneli skierowaną w daną stronę. W tym przypadku warto uwzględnić potrzebne ilości energii w danych porach dnia – w przypadku domów będzie to głównie poranek i wieczór, w przypadku firm – środek dnia. Dach płaski często okazuje się bardzo dobrym podłożem, ponieważ specjalny stelaż montowany pod panele można ustawić w najkorzystniejszym kierunku. Więcej o warunkach technicznych przeczytasz tutaj.

Wiek i powierzchnia dachu

Często mówi się, że jest to główne przeciwwskazanie do montażu instalacji PV. Jednak nie wiek odgrywa tu kluczową rolę, tylko wytrzymałość dachu. Dlatego zanim nastąpi montaż instalacji, sprawdza się nośność i wytrzymałość połaci. Za mała wytrzymałość to właściwie jedyna przeszkoda w montażu. Z kolei orientacja dachu wyłącznie na północ nie przyniesie żadnych korzyści finansowych.

W zależności od potrzeb budynku dopasowuje się ilość paneli, którą należy zamontować. Warto zaprojektować instalacją tak, aby otrzymywać wystarczającą ilość energii. W przypadku domów często wystarcza 25-30 m2. W przypadku firm jest to bardzo szeroki przedział – zależny od wielkości, branży, ilości energochłonnych sprzętów itp. Dla firmy należy przygotować dokładną analizę obecnego trybu pracy i uwzględnić przyszłe inwestycje.

Montaż innych urządzeń

Dodatkowe urządzenia, które można montować razem z fotowoltaiką praktycznie nigdy nie sprawiają kłopotu. Prawie zawsze znajduje się odpowiednie miejsce, nadające się pod magazyn energii – wystarczy tylko zabezpieczyć to miejsce przed wodą. Podobnie jest z pompą ciepła. Dostępne rodzaje pomp pozwalają na montaż w różnych miejscach. Zasobniki na wodę także można z łatwością zamontować w różnych miejscach. Wszystkie te urządzenia wykorzystują nadwyżki energii zgromadzone przez instalację PV i stanowią świetne uzupełnienie, pozwalające maksymalnie zużywać własne zasoby energetyczne.

A folia grzewcza? W trakcie remontu warto rozważyć takie rozwiązanie. Więcej o potrzebach i warunkach montażu takich folii przeczytasz tutaj.

Nasi specjaliści przygotowują kompleksowe rozwiązania oparte o potrzeby i możliwości każdego budynku. Dodatkowo jesteśmy dystrybutorem folii grzewczych Espacia, które mogą stanowić ciekawe rozwiązanie grzewcze. W naszych projektach uwzględniamy magazyny energii, które znacząco poprawiają autokonsumpcję energii.

Zgłoś się do nas!

Zapisz się na konsultację

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc obniżyć koszty ogrzewania, nawet w okresie zimowym. Instalacje hybrydowe stanowią bezpieczne i wydajne źródło ciepła i prądu, a jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku.

Zobacz >
Nowelizacja ustawy o OZE

Nowelizacja ustawy o OZE

Nowelizacja ustawy o OZE - zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę fotowoltaiki o mocy do 150 kW i rozwój klastrów energii. Co jeszcze zmieniło się w prawie dotyczącym fotowoltaiki?

Zobacz >
Fotowoltaika dla firmy – realne oszczędności

Fotowoltaika dla firmy – realne oszczędności

Fotowoltaika to świetny sposób na redukcję kosztów, a jednocześnie wizerunek przedsiębiorstwa przyjaznego planecie. Sprawdź, ile realnie zaoszczędzisz wg najnowszych danych.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button