Alternatywne metody ogrzewania

Zbliżamy się do okresu zimowego, kiedy to każdy budynek w Polsce zaczyna być ogrzewany. W dobie alternatywnych źródeł energii elektrycznej rozwija się także temat alternatywnych metod ogrzewania domów, firm i budynków usługowych. Zatem czy każdy budynek musi być wyposażony w centralne ogrzewanie i grzejniki? Niekoniecznie!

Przedstawiamy 4 alternatywne metody w odpowiedzi na klasyczne CO.

1. Ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła

Ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła to metoda ogrzewania świeżego powietrza, które pobiera czerpnia i przekazuje je bezpośrednio do pieca nadmuchowego. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła powietrze-powietrze można takie rozwiązanie zastosować w budynku pasywnym. Zassane powietrze zostaje wstępnie ogrzane w wymienniku ciepła, następnie przechodzi do centrali nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, która połączona jest z pompą ciepła. Poprzez kanały ciepło dociera do kilku pomieszczeń i zapewnia komfort cieplny przez całą zimę. Kanały wywiewne zasysają natomiast zużyte powietrze i przenoszą je do rekuperatora, ogrzewając powietrze nawiewne. Latem to samo rozwiązanie zapewnia przyjemny chłód w całym budynku. Omija się wtedy rekuperator.

2. Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne poprzez folie grzewcze to rozwiązanie bardzo ciekawe ponieważ zapewnia dużą powierzchnię grzania w każdym pomieszczeniu (w porównaniu na przykład do ogrzewania podłogowego). Folie grzewcze są proste w montażu i niedrogie, zasilane są elektrycznie, zatem do takiego układu warto wykorzystać instalację fotowoltaiczną. Więcej o foliach grzewczych przeczytasz tutaj.

3. Ogrzewanie poprzez kolektory słoneczne

Ogrzewanie poprzez kolektory słoneczne to kolejna ciekawa metoda ponieważ znamy ją głównie z możliwości ogrzewania wody. Okazuje się jednak, że podobną instalację można wykorzystać do ogrzewania wody oraz pomieszczeń. Klasyczna instalacja składa się z kolektorów oraz podgrzewacza biwalentnego i daje około 60% oszczędności na energii potrzebnej do ogrzewania wody. Instalacje, które mają dodatkowo ogrzewać pomieszczenia, wymagają większej ilości kolektorów solarnych oraz podgrzewacza uniwersalnego (kombi). Możemy wykorzystać kolektory płaskie lub próżniowe. Takie rozwiązanie pozwala pokryć średnio 20% rocznego zapotrzebowania na ciepło oraz ciepłą wodę, najmniej zimą (gdy kolektory priorytetowo pracują na ogrzewanie wody), w miesiącach przejściowych może to być 20-70% a latem taka instalacja wystarcza w 100%.

4. Instalacja hybrydowa

Instalacja hybrydowa, która też zyskuje w Polsce na popularności. Model hybrydowy zakłada cechy doskonale znanego systemu on-grid, wykorzystującego sieć energetyczną i łączy go z autonomicznym systemem off-grid. Zastosowanie odpowiedniego falownika pozwala wykorzystywać nadwyżki prądu i używać ich do ładowania własnego magazynu energii. Dopiero po pełnym naładowaniu baterii reszta energii trafia do sieci. Cały system można także wesprzeć zasobnikami na wodę, dzięki czemu mamy ogrzewanie pomieszczeń oraz wody w jednym systemie. Instalacja PV może także pracować z pompą ciepła, o czym przeczytasz tutaj.

Nie musisz być ekspertem w dziedzinie ogrzewania. Wystarczy, że skontaktujesz się z naszym specjalistą, który podpowie, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Twojego budynku.

Zapisz się na konsultację

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowe elektrownie wiatrowe są jednym z rozwiązań, które pozwalają na wykorzystanie energii wiatru do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby. Czasem okazują się lepszym wyborem niż fotowoltaika. Kiedy warto pochylić się nad tym rozwiązaniem?

Zobacz >
Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button