Aktualności

Pompa ciepła i fotowoltaika – razem mogą więcej?

Kompleksowe rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów i przedsiębiorstw. Oprócz instalacji fotowoltaicznej klienci często wybierają pompę ciepła oraz magazyn energii. Zwiększają tym samym autokonsumpcję energii z PV do niemal 100%.

Coraz więcej firm i gospodarstw domowych inwestuje w fotowoltaikę. Nic dziwnego – rosnące ceny prądu skłaniają właścicieli nieruchomości do poszukiwania alternatywnych, tańszych źródeł energii. Dodatkowo rosnąca świadomość ekologiczna Polaków także wpływa na większą skłonność do inwestycji w zieloną energię. Dla firm istotny jest także wizerunek przedsiębiorstwa, które rozwija się w duchu zrównoważonego rozwoju (więcej informacji w tym artykule). Jednak od kilku miesięcy coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. A połączenie instalacji PV oraz pompy ciepła to rozwiązanie wręcz idealne dla domów i firm.

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła jest zasadniczo bardzo podobne do działania lodówki. Lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz. A pompa ciepła działa odwrotnie – usuwa zimno z otoczenia i przekazuje je na zewnątrz, zatrzymując tylko ciepło. Prosta, a zarazem niezwykle skuteczna metoda ogrzewania domu czy budynku przedsiębiorstwa.

Pompa ciepła składa się z trzech części:

– systemu źródła ciepła z otoczenia (energia geotermalna, aerotermalna lub hydrotermalna)

– samej pompy, która przetwarza ciepło na użyteczne

– systemu dystrybucji i opcjonalnie systemu przechowywania ciepła

Chociaż pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym to wcale nie produkuje energii. Do jej działania nie potrzebny jest też proces spalania, a więc nie emituje spalin. Pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w otoczeniu – w wodzie, gruncie albo powietrzu. Pompa ciepła, dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów termodynamicznych, jest w stanie przetworzyć energię pierwotną i dostarczyć ją do naszej instalacji grzewczej zgodnie z naszym zapotrzebowaniem. W tym procesie wykorzystuje się dodatkowo zasilanie prądem elektrycznym (w około 20%).

Wg badań najbardziej wydajna jest gruntowa pompa ciepła.

Połączenie z fotowoltaiką

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną, wykorzystywaną w domu. Jej nadwyżki przekazywane są do sieci (w starym systemie opustów) lub rozliczane (w nowym systemie net-billingu). Jednak nadwyżki można wykorzystać do zasilania pompy ciepła. Jak wspomniano powyżej, pompa potrzebuje około 20% energii elektrycznej do przetwarzania i dystrybucji energii. Własna instalacja fotowoltaiczna zasili pompę ciepła w niezbędną energię, a tym samym budynek zwiększa autokonsumpcję energii z fotowoltaiki.

Nasi projektanci proponują klientom kompleksowe rozwiązania, które mają na celu maksymalizować wydajność i autokonsumpcję energii z instalacji PV. Dlatego dość często oferujemy naszym klientom fotowoltaikę wraz z pompą ciepła oraz magazynem energii – takie połączenie gwarantuję niemal 100% wykorzystanie własnej energii z PV.

Wielu właścicieli budynków zastanawia się, jak dużą instalację potrzebuje ich budynek. Nie musisz się na tym znać, nasz specjalista przygotowuje pełną analizę kosztów oraz zużycia energii, uwzględniając pompę ciepła, magazyn energii i inne urządzenia (np. zasobniki na wodę czy ładowarkę do auta elektrycznego). Dodatkowo całą instalację wykonujemy sami – mamy w ofercie urządzenia towarzyszące najwyższej jakości, które montujemy wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Możliwe dofinansowanie?

Pompa ciepła montowana w domu jednorodzinnym kwalifikuje się do programu rządowego Czyste Powietrze. Aby poznać wszystkie warunki udziału w tym programie wejdź TUTAJ. Program Czyste Powietrze jest jednym z najpopularniejszych dofinansowań, ze względu na szeroką grupę beneficjentów.

Oprócz flagowego programu rządowego warto także rozważyć programy oferowane przez:

  • Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych,
  • Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR),
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)

Rolnicy mogą natomiast próbować uzyskać dofinansowanie w programie Agroenergia, którego edycje odbywają się cyklicznie – więcej o ostatniej edycji tego programu znajdziesz TUTAJ.

Decydując się na fotowoltaikę i towarzyszącą pompę ciepła (i opcjonalnie magazyn energii) można także uzyskać ulgę termomodernizacyjną, która polega na odliczeniu od podatku dochodowego określonych wydatków związanych z termomodernizacją. Maksymalna kwota odliczenia na osobę wynosi 53 tys. zł, a uprawnieni do odliczenia są właściciele i współwłaściciele modernizowanych budynków. Więcej informacji TUTAJ.

Zgłoś się do nas!