Aktualności

Przygotowanie instalacji PV na zimę

Mówi się, że instalacja fotowoltaiczna nie wymaga od właściciela żadnego działania, aby produkować energię. Moduły PV są zbudowane w taki sposób, aby pracować bezawaryjnie w każdych warunkach atmosferycznych – od upalnych i mocno nasłonecznionych regionów po mroźne i wilgotne regiony. Czy należy zatem specjalnie przygotować instalację na nadchodzącą zimę?

Odśnieżanie instalacji PV

Ze strony naszych klientów pojawia się często pytanie o odśnieżanie paneli. Czy wolto to robić samemu, czy w ogóle warto skoro instalacja i tak nie pracuje na wysokich obrotach? Stanowczo nie polecamy samodzielnie odśnieżać paneli PV z dwóch powodów: po pierwsze wymaga to prac na wysokościach, które nie są bezpieczne, jeśli nie ma się doświadczenia, a po drugie odśnieżanie szczotką czy innym narzędziem może uszkodzić powierzchnię modułów. Jeśli rzeczywiście pojawi się gruba pokrywa śnieżna to wystarczy na samym dole instalacji (dolne 20 cm) zebrać trochę śniegu a reszta powinna się zsunąć sama. W dodatku w Polsce nachylenie dachu wynosi często więcej niż 20 stopni i takie położenie sprawia, że niemal każda warstwa ściegu dość szybko się z modułów zsunie. Pamiętajmy także, że powierzchnia paneli jest cieplejsza niż powierzchnia dachu. Z paneli zdecydowanie szybciej znika śnieg, ponieważ się topi i zsuwa.

Wydajność instalacji zimą

To bardzo szeroki temat, dlatego opisaliśmy go już wcześniej w tym artykule (klik). Chociaż pokrywa śnieżna na panelach nie przyniesie żadnego uszkodzenia (panele szacunkowo mogą wytrzymać 5400 hPa mechanicznego obciążenia w przypadku śniegu), to jednak śnieg ma wpływ na wydajność. Już w czasie jesieni pojawiają się zanieczyszczenia mogące obniżać efektywność działania paneli, na przykład spadające liście. Dodatkowo pokrywa śnieżna, która pojawia się w czasie zimy jeszcze bardziej pogarsza wyniki pracy paneli PV. W czasie zimy słońce świeci przez maksymalnie 7-8 godzin dziennie. Z pewnością wyniki pracy instalacji nie będą spektakularne w tym okresie. Ale nie oznacza to, że instalacja nie pracuje wcale. Pogodne zimowe dni potrafią wygenerować wystarczająco energii na potrzeby budynku (pamiętajmy, że temperatura nie ma tu znaczenia, wystarczy odpowiednie nasłonecznienie).

Wiatr a instalacja PV

Silny wiatr i zamiecie śnieżne to często pojawiający się temat rozmów z naszymi klientami przed zimą. Uspokajamy – każdy profesjonalny wykonawca dobiera taki system montażowy, który jest odpowiedni do danego dachu a także klimatu panującego w regionie. W przypadku dużych anomalii pogodowych można podejrzeć pracę inwertera, aby mieć pewność, że instalacja działa poprawnie. Natomiast wiatr, śnieg, mróz nawet do -40 stopni to warunki, które instalacja wytrzymuje. Dobrej jakości moduły zostały przetestowane w różnych warunkach, zatem nie musimy się martwić o usterki.

Przegląd instalacji

Instalacja fotowoltaiczna tak jak wiele innych urządzeń elektrycznych, wymaga regularnego przeglądu oraz serwisu. W przypadku instalacji PV powinniśmy zlecać serwisowanie raz na 5 lat. Nie jest to często, a daje gwarancję bezpieczeństwa i bezawaryjnej pracy na kolejne lata.

Jeśli zdecydujemy się na konserwację paneli to lepiej zlecić to wykwalifikowanej ekipie i nie próbować czyścić modułów na własną rękę ponieważ grozi to uszkodzeniami powierzchni. Fachowcy stosują odpowiednie środki czyszczące oraz sprzęt, który nie zniszczy naszej instalacji.