Zima a wydajność instalacji fotowoltaicznej

Sezon zimowy charakteryzuje się krótszym dniem, opadami śniegu oraz mniejszym nasłonecznieniem. Takie warunki mogą niepokoić właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Jednak jak rzeczywiście radzi sobie instalacja w okresie zimowym? Czy nadal generuje zadowalające ilości energii elektrycznej?

instalacja fotowoltaiczna zimą
źródło: unsplash.com

Decydując się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej chcemy, aby działała ona wydajnie i bezawaryjnie przez wiele lat. Dlatego często właściciele instalacji obawiają się, czy w sezonie zimowym nie będą musieli dopłacać do energii pobieranej z sieci. Jak warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na pobór mocy i na same panele słoneczne?

Śnieg a instalacja fotowoltaiczna

Sezon na opady śniegu w Polsce trwa od listopada do marca, a w górach nawet do połowy kwietnia. Zazwyczaj mamy w kraju od 30 dni (na północy) do nawet 80 dni (w górach) dni z pokrywą śnieżną. Moduły zakryte przez śnieg mogą mieć maksymalnie 3% niższą wydajność w skali roku, tak wynika z badań przeprowadzonych w Kanadzie oraz Niemczech. Jednak warto zauważyć, że panele zazwyczaj montuje się na dachu o kącie nachylenia od 30 do 45°. W przypadku płaskiego dachu stosuje się specjalne stelaże. To pozwala na swobodne spadanie śniegu i nie gromadzenie dużej warstwy na powierzchni instalacji. Dzięki temu nie ma ryzyka, że śnieg obniży znacząco pobór energii słonecznej.

Jeśli zauważysz na swojej instalacji miejsce, w którym gromadzi się śnieg, to można go delikatnie usunąć specjalną zmiotką. Jednak nie warto tego robić, jeśli warunki atmosferyczne (jak na przykład oblodzenie) lub konstrukcja dachu mogą generować niebezpieczeństwo. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z usług profesjonalisty lub poczekać, aż śnieg sam się rozpuści spadnie. Pamiętaj ? instalacja zaśnieżona ma tylko 3% mniejszą wydajność. W skali roku jest to nieodczuwalne.

Śnieg może nawet wspomóc pracę instalacji! W jaki sposób? Moduły fotowoltaiczne mają zazwyczaj około 20°C wyższą temperaturę niż otoczenie. Powoduje to topnienie śniegu na ich powierzchni i spływanie opadu z paneli. Jest to naturalny proces oczyszczania z cząstek brudu nagromadzonych przez cały rok. Śnieg podnosi także współczynnik albedo – zaśnieżone powierzchnie wokół paneli zwiększają ilość odbijanego światła, a tym samym podnoszą wydajność instalacji.

Praca paneli w niskiej temperaturze

Panuje przekonanie, że instalacja fotowoltaiczna pracuje najlepiej w dni, gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Jednak ta zasada odnosi się wyłącznie do kolektorów słonecznych, których zadaniem jest podgrzewanie wody poprzez wysokie temperatury na zewnątrz. W przypadku fotowoltaiki istotne jest nasłonecznienie, bez względu na ciepło. W mroźne dni często obserwuje się duże nasłonecznienie i brak zachmurzenia ? instalacja będzie wtedy pracować bardzo wydajnie. Obecna technologia pozwala na bezawaryjne działanie modułów nawet przy -40°C.

Co więcej udowodniono, że najbardziej efektywną temperaturą do pracy instalacji fotowoltaicznej jest 5°C. Tak, jak wszystkie urządzenia elektryczne, panele również najlepiej działają w niskich temperaturach.

Krótki dzień a pobór energii słonecznej

Miesiące zimowe, w których dzień jest dużo krótszy niż latem, są podwójnym wyzwaniem dla instalacji fotowoltaicznej. Po pierwsze ? instalacja produkuje energię tylko w ciągu dnia, a w szczytowym okresie zimy jest to okres trwający niecałe 8 godzin. A po drugie ? świt po 8:30 oraz zmierzch zapadający przed 17:00 powoduje, że budynek zużywa dużo więcej energii. Wszędzie włączone są światła, działa ogrzewanie, na biurkach włącza się dodatkowe oświetlenie. To powoduje większe niż zwykle zużycie energii. Jeśli w rachunkach za prąd widać spore różnice to warto rozważyć montaż magazynu energii. Zapobiega on pobieraniu energii z sieci w momencie wzmożonego zapotrzebowania, tylko korzysta z własnej zgromadzonej energii. Więcej o magazynach energii przeczytasz tutaj.

Montaż instalacji w zimie

Większość klientów decyduje się na zakup i montaż instalacji w okresie wiosenno-letnim. Jednak jeśli warunki atmosferyczne nie są ekstremalne to nie ma przeciwwskazań do wykonania montażu w okresie zimowym. Dodatkowo klient może spodziewać się zdecydowanie szybszego wykonania prac, ponieważ ekipy montażowe nie są tak zajęte, jak wiosną.

Warto także przypomnieć, że w Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o OZE, który ma diametralnie zmienić zasady rozliczania nowych prosumentów. Od 2022 roku zamiast korzystać z systemu opustów jak dotychczasowi prosumenci, będą oni sprzedawać energię po cenie rynkowej, otrzymując wynagrodzenie w ramach tzw. depozytu prosumenckiego. Rząd zakłada 6 miesięcy okresu wdrożenia dla instalacji uruchomionych po 1.01.2022 roku. Jeśli zatem chcesz skorzystać z zasad obowiązujących obecnie przez kolejne 15 lat to warto rozważyć zakup instalacji jeszcze przed początkiem 2022 roku.

Zgłoś się do nas i sprawdź, co możemy zrobić dla Twojej firmy jeszcze w tym roku!

Zapisz się na darmową konsultację

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >
Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc obniżyć koszty ogrzewania, nawet w okresie zimowym. Instalacje hybrydowe stanowią bezpieczne i wydajne źródło ciepła i prądu, a jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button