Wybierasz fotowoltaikę? Świetnie! Ale uważaj na kilka kwestii…

Jeśli Twoja firma podjęła już decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej to teraz czeka Cię trudniejszy krok ? wybór odpowiedniego projektanta i wykonawcy instalacji. I koniecznie dokładna analiza oferty, umowy i dokumentacji gwarancyjnej. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę – nieuczciwi sprzedawcy mają swoje sposoby.

panele sloneczne
źródło: unsplash.com

Instalacja fotowoltaiczna to niemały wydatek. Jednak wiele przedsiębiorstw decyduje się na takie rozwiązanie bo generuje ono oszczędności na kolejne lata. Są jednak warunki ? instalacja musi być przemyślana, wykonana poprawnie przez doświadczonego wykonawcę z użyciem najwyższej jakości komponentów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko awarii. Dlatego przeczytaj kilka ważnych punktów, na które musisz zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z firmą projektowo ? wykonawczą.

Sprawdź gwarancję na sprzęt i wykonane prace.

Wiele firm na rynku oferuje potencjalnym klientom wieloletnią gwarancję na fotowoltaikę. Jednak prawie wszyscy wiodący producenci komponentów oferują podobny czas gwarancji na swój sprzęt  ? zazwyczaj około 10 lat. Skąd więc tak wiele różnic w ofertach? Ponieważ niektóre firmy wykonawcze oferują dodatkową gwarancję na wykonane prace montażowe, oprócz tej na użyty sprzęt. Jednak po pierwsze – polskie prawo daje klientowi rękojmię na okres dwóch lat od wykonania montażu. Więc jeśli firma zaoferuje Ci dwa lata ?gwarancji? na montaż to zwyczajnie wypełnia tylko obowiązek, a nie oferuje niczego dodatkowo. Jeśli otrzymamy dłuższy okres to należy sprawdzić, czy zawiera się w tym całość wykonanych prac, powinno to być opisane w umowie. Czasem zdarza się, że tą dodatkową gwarancją objęta jest tylko konstrukcja (która właściwie nie ma prawa ulec zniszczeniu). Dlatego warto wiedzieć, co dokładnie obejmuje gwarancja i na jak długi okres czasu zostaje przyznana.

W Zeneris Projekty oferujemy 5 lat gwarancji na wykonany montaż, aby dać Ci poczucie bezpieczeństwa. Znamy się na naszej pracy, a nasze ekipy montażowe mają wieloletnie doświadczenie. Oprócz tego oczywiście otrzymasz pełną gwarancję producentów na sprzęt, który nabywasz ? na panele jest to zwykle około 12 lat, na pozostały sprzęt zazwyczaj 10 lat (wszystko dokładnie opisujemy w umowie).

Przed montażem konieczny jest audyt i oględziny.

Fotowoltaika z założenia jest rozwiązaniem korzystnym dla portfela i planety. Własna instalacja generuje ogromne oszczędności na kosztach energii elektrycznej i jednocześnie nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, co pomaga chronić nasze powietrze i środowisko naturalne. Jeśli jednak skupić się wyłącznie na aspektach ekonomicznych to zdarzają się przypadki, w których korzyści z montażu są zbyt małe, aby warto było ponieść koszty początkowe założenia instalacji. Jakie to sytuacje?

Jeśli na przykład Twoje rachunki za prąd nie przekraczają 150 zł miesięcznie. Wtedy założenie instalacji co prawda obniży ten koszt, ale zwrot z inwestycji będzie bardzo długi. Kolejnym przykładem jest bardzo zacieniona posesja ? jeśli dach i grunt są mocno zasłonięte przez zadrzewienia lub inne budynki to instalacja nie będzie produkowała wystarczającej ilości energii, aby pokryć zapotrzebowanie przedsiębiorstwa. Więcej o warunkach technicznych znajdziesz tutaj. Warto rozważyć jeszcze kwestię własności nieruchomości. Jeśli nie jesteś właścicielem budynku, w którym prowadzisz biznes to warto przemyśleć, czy Twoja firma pozostanie w tym miejscu na tyle długo, aby korzystać z instalacji.

Dlatego audyt fotowoltaiczny oraz oględziny techniczne miejsca montażu to bardzo ważne części przed przystąpieniem do inwestycji. W Zeneris Projekty nasi specjaliści zawsze przygotowują analizę ekonomiczną, tempo zwrotu i analizę opłacalności. Powiemy Ci dokładnie, kiedy koszty Twojej instalacji się zwrócą. Wskażemy także najbardziej optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy, mamy możliwości i doświadczenie w tworzeniu projektów hybrydowych, tworzymy oferty szyte na miarę klienta.

Większa instalacja to więcej oszczędności?

Nie jest tak, że im większą instalację postawisz tym lepiej na tym wyjdziesz. Oczywiście instalacja o mocy 50 kWh będzie produkowała znacznie więcej energii niż ta o połowę mniejsza. Jednak często powtarzanym błędem niedoświadczonych sprzedawców PV jest świadome przewymiarowanie instalacji. Dlaczego to się nie opłaci? Po pierwsze koszt początkowy będzie znacznie wyższy. Po drugie, jeśli Twoja instalacja będzie regularnie produkować za dużo prądu to nadwyżki trafią do sieci i prawdopodobnie nigdy ich nie odbierzesz, ponieważ będziesz na bieżąco produkować potrzebną energię. Znacznie wydłuży się także okres zwrotu z inwestycji. Dlatego najlepiej skorzystać z doświadczonej firmy projektowo-wykonawczej, która dobierze moc instalacji odpowiednio do potrzeb firmy, a także odpowiednio wskaże usytuowanie paneli (aby produkować najwięcej prądu w czasie, gdy jest on najbardziej potrzebny).

Warto tu także dodać, że lepiej zainwestować w mniejszą instalację, ale za to odpowiednio dobraną i zbudowaną z komponentów wysokiej jakości. W Zeneris Projekty korzystamy z produktów renomowanych marek jak Huawei, SolarEdge, Fronius czy Sungrow. Dla naszego klienta poszukujemy produktów najbardziej optymalnych do projektowanej instalacji. Naszym dostawcą jest firma Corab. Dajemy Ci pewność, że Twoja instalacja będzie bezawaryjna przez wiele lat.

Zapisz się na bezpłatną konsultację

Nie każda forma finansowania i dofinansowania jest korzystna.

Decydując się na instalację warto wziąć pod uwagę dostępne formy finansowania lub bezzwrotne dofinansowania na fotowoltaikę. Zdarza się, że mało doświadczone firmy, które nie mają portfela zadowolonych klientów kuszą ofertami, jak ?raty 0%? czy ?super rabaty?, aby zachęcić klienta do podpisania umowy. Jednak trzeba dokładnie sprawdzać takie promocje, ponieważ często ukrywają się za nimi dodatkowe koszty lub cena sprzętu jest zawyżona, aby ukryć w niej koszty kredytowania inwestycji. Przejrzystość to podstawa ? nie dajmy się namówić na mało precyzyjne oferty. Jeśli zdecydujesz się na kredyt wybierz sprawdzony bank. Obecnie wiele banków oferuje korzystne kredyty lub leasingi na inwestycje OZE.

Programy rządowe wspierające rozwój OZE w Polsce są także warte rozważenia. Jednak należy dokładnie przeczytać warunki każdego z aktualnych programów, aby mieć pewność, że nasza inwestycja spełnia wszystkie wymogi programu. O obecnych programach dofinansowania przeczytasz tutaj.

Wybierz kompleksowe rozwiązanie projekt ? montaż.

Poszukiwanie odpowiedniej firmy projektowej z wymaganymi uprawnieniami konstrukcyjnymi budowlanymi to niełatwe zadanie. Znalezienie solidnego instalatora fotowoltaiki również wymaga czasu i analizowania dostępnych firm na rynku. Dlatego warto postawić na firmę, która zajmuje się fotowoltaiką kompleksowo ? od projektu do montażu. Dzięki temu zyskujemy pewność, że mamy solidnego partnera w inwestycji od początku do końca, z możliwością wsparcia na każdym etapie inwestycji. Wybierając firmę warto sprawdzić jej historię, chociażby w KRS lub CEiDG. Dodatkowo warto sprawdzić, czy wykonawca posiada niezbędne certyfikaty, a specjaliści mają wymagane uprawnienia. Wejdź także na stronę www firmy i przejrzyj opinie oraz realizacje, jeśli firma podaje podmioty dla których pracowała to warto się z nimi skonsultować. Zadowolony klient to najlepsza rekomendacja.

Nie musisz od razu podpisywać umowy, spotkaj się z wybranym sprzedawcą, poproś o kontakt z działem technicznym, sprawdź dokładnie wszystkie dokumenty, przeczytaj umowę i gwarancję, omów terminy i etapy realizacji. Skontaktuj się z nami i zobacz, dlaczego wybrać właśnie nas!

Zapisz się na bezpłatną konsultację

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >
Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc obniżyć koszty ogrzewania, nawet w okresie zimowym. Instalacje hybrydowe stanowią bezpieczne i wydajne źródło ciepła i prądu, a jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button