Fotowoltaika w 2023 – nadal opłacalna?

Rok 2022 przyniósł wiele zmian na rynku, w sektorze energetyki także. Większość z nich spowodowana jest sytuacją polityczną oraz znacznymi skokami inflacji. Jednak czy w obecnym roku przedsiębiorcom nadal będzie się opłacało zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Odpowiadamy.

Szalejące ceny prądu w 2022 roku jeszcze bardziej zachęcały do inwestycji w zieloną energię, jednak z drugiej strony rosnące koszty budowy takiej instalacji oraz częsty problem z dostępnością materiałów mogły utrudniać ten proces. Dodatkowo zablokowanie cen prądu na rok 2023 dla gospodarstw domowych spowodowało stopniowe obniżenie zainteresowania mikroinstalacjami. Jednak przedsiębiorstwa nadal szukają oszczędności w kosztach energii elektrycznej i ogrzewania, więc zainteresowanie instalacjami PV lub innymi systemami, korzystającymi z OZE, jest wciąż bardzo duże. Dlaczego? Ponieważ to wciąż najlepszy i najskuteczniejszy sposób aby trwale obniżyć rachunki za prąd.

Koszt materiałów PV a inflacja

Nie jest tajemnicą, że ceny komponentów do instalacji fotowoltaicznych w ostatnim roku zdrożały. Generalnie produkty na polskim rynku są droższe z powodu szalejącej inflacji. Jednak inflacja znacznie przebija wzrost cen instalacji PV, zatem nadal taka inwestycja się opłaca i staje się niejako sposobem na ucieczkę od rosnącej inflacji. Dla naszych klientów przygotowujemy ofertę skrojoną pod ich potrzeby. Znajdujemy tańsze rozwiązania, które nadal gwarantują bezawaryjną i wydajną pracę instalacji. Doradzamy, z czego warto zrezygnować, a do czego warto dopłacić, aby cieszyć się darmową energią przez lata.

Instalacje hybrydowe w 2023

Montaż instalacji hybrydowej to nadal jedno z najlepszych rozwiązań na rynku OZE. Połączenie energii słonecznej z inną energią odnawialną (np. wodną czy wiatrową) oraz wsparcie tych instalacji własnym magazynem energii zapewni najmniejsze straty, największy pobór energii oraz najbardziej zniweluje opłaty za prąd. Połączenie instalacji PV z cienkowarstwowymi polimerowymi systemami ocieplenia to kolejne rozwiązanie na kompleksowe zaopatrzenie budynku w prąd i ciepło. Warto skonsultować się z doświadczonymi specjalistami, którzy dobiorą odpowiednie rozwiązania do potrzeb i możliwości firmy. Tu z pomocą przychodzą nasi fachowcy – rzetelny audyt oraz wywiad pozwalają stworzyć najbardziej wydajny system, który będzie pracował wiele lat.

Niższe rachunki w 2023

Poza instalacjami hybrydowymi warto także rozważyć różne alternatywne metody ogrzewania, o których pisaliśmy szerzej tutaj.  Sa to na przykład folie grzewcze, kolektory słoneczne, ogrzewanie nadmuchowe pompą ciepła. Dodatkowo duże znaczenie w redukowaniu kosztów energii czy ogrzewania ma zmiana nawyków. O tym przeczytasz więcej tutaj. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian, które będą miały duże znaczenie. Możliwości jest wiele, nie musisz być ekspertem w dziedzinie OZE i samodzielnie szukać rozwiązań. Nasi specjaliści pomogą – wystarczy, że się do nas zgłosisz.

Zapisz się na konsultację

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >
Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc obniżyć koszty ogrzewania, nawet w okresie zimowym. Instalacje hybrydowe stanowią bezpieczne i wydajne źródło ciepła i prądu, a jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button