Fotowoltaika w 2023 – nadal opłacalna?

Rok 2022 przyniósł wiele zmian na rynku, w sektorze energetyki także. Większość z nich spowodowana jest sytuacją polityczną oraz znacznymi skokami inflacji. Jednak czy w obecnym roku przedsiębiorcom nadal będzie się opłacało zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Odpowiadamy.

Szalejące ceny prądu w 2022 roku jeszcze bardziej zachęcały do inwestycji w zieloną energię, jednak z drugiej strony rosnące koszty budowy takiej instalacji oraz częsty problem z dostępnością materiałów mogły utrudniać ten proces. Dodatkowo zablokowanie cen prądu na rok 2023 dla gospodarstw domowych spowodowało stopniowe obniżenie zainteresowania mikroinstalacjami. Jednak przedsiębiorstwa nadal szukają oszczędności w kosztach energii elektrycznej i ogrzewania, więc zainteresowanie instalacjami PV lub innymi systemami, korzystającymi z OZE, jest wciąż bardzo duże. Dlaczego? Ponieważ to wciąż najlepszy i najskuteczniejszy sposób aby trwale obniżyć rachunki za prąd.

Koszt materiałów PV a inflacja

Nie jest tajemnicą, że ceny komponentów do instalacji fotowoltaicznych w ostatnim roku zdrożały. Generalnie produkty na polskim rynku są droższe z powodu szalejącej inflacji. Jednak inflacja znacznie przebija wzrost cen instalacji PV, zatem nadal taka inwestycja się opłaca i staje się niejako sposobem na ucieczkę od rosnącej inflacji. Dla naszych klientów przygotowujemy ofertę skrojoną pod ich potrzeby. Znajdujemy tańsze rozwiązania, które nadal gwarantują bezawaryjną i wydajną pracę instalacji. Doradzamy, z czego warto zrezygnować, a do czego warto dopłacić, aby cieszyć się darmową energią przez lata.

Instalacje hybrydowe w 2023

Montaż instalacji hybrydowej to nadal jedno z najlepszych rozwiązań na rynku OZE. Połączenie energii słonecznej z inną energią odnawialną (np. wodną czy wiatrową) oraz wsparcie tych instalacji własnym magazynem energii zapewni najmniejsze straty, największy pobór energii oraz najbardziej zniweluje opłaty za prąd. Połączenie instalacji PV z cienkowarstwowymi polimerowymi systemami ocieplenia to kolejne rozwiązanie na kompleksowe zaopatrzenie budynku w prąd i ciepło. Warto skonsultować się z doświadczonymi specjalistami, którzy dobiorą odpowiednie rozwiązania do potrzeb i możliwości firmy. Tu z pomocą przychodzą nasi fachowcy – rzetelny audyt oraz wywiad pozwalają stworzyć najbardziej wydajny system, który będzie pracował wiele lat.

Niższe rachunki w 2023

Poza instalacjami hybrydowymi warto także rozważyć różne alternatywne metody ogrzewania, o których pisaliśmy szerzej tutaj.  Sa to na przykład folie grzewcze, kolektory słoneczne, ogrzewanie nadmuchowe pompą ciepła. Dodatkowo duże znaczenie w redukowaniu kosztów energii czy ogrzewania ma zmiana nawyków. O tym przeczytasz więcej tutaj. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian, które będą miały duże znaczenie. Możliwości jest wiele, nie musisz być ekspertem w dziedzinie OZE i samodzielnie szukać rozwiązań. Nasi specjaliści pomogą – wystarczy, że się do nas zgłosisz.

Zapisz się na konsultację

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Mój Prąd 5.0 i pompy ciepła

Mój Prąd 5.0 i pompy ciepła

Program Mój Prąd 5.0 skupia uwagę na dużych dopłatach do pomp ciepła. To bardzo korzystne rozwiązanie dla mniejszych przedsiębiorstw, a także dla gospodarstw domowych. Ile można zyskać?

Zobacz >
Mój Prąd 4.0 i dotacje na magazyn energii

Mój Prąd 4.0 i dotacje na magazyn energii

Program Mój Prąd 4.0 zakłada teraz wyższe dotacje na  małe magazyny energii. To dobra wiadomość dla małych i średnich firm, a także dla gospodarstw domowych. Jak to przelicza się na opłacalność inwestycji w OZE?

Zobacz >
Fotowoltaika w 2023 – nadal opłacalna?

Fotowoltaika w 2023 – nadal opłacalna?

Czy w 2023 roku przedsiębiorcom nadal będzie się opłacało zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Jakie są inne metody na darmową energię i ciepło? Podpowiadamy.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button