Aktualności

Oszczędzanie energii w firmie

Potrzebujemy coraz więcej energii elektrycznej. W dobie technologii i ciągle rosnącej ilości sprzętów w każdej firmie, rachunki za prąd rosną. Cena energii za 1 kWh również rośnie z roku na rok. Dlatego nic dziwnego, że właściciele firm zaczynają poszukiwać oszczędności.

źródło: unsplash.com

Na rynku obserwuje się coraz większe zainteresowanie farmami PV, a na lokalnych portalach widnieje mnóstwo ogłoszeń dotyczących sprzedaży lub kupna działek pod farmy fotowoltaiczne. Jak dokładnie wygląda proces od działki do działającej farmy? Opisaliśmy go w kilku krokach.

Cena energii elektrycznej rośnie i nie wydaje się, aby w następnych latach miało się to zmienić.  Obecnie jest to 0,60 zł za 1 kWh, dla porównania w 2009 roku cena wynosiła 0,29 zł za 1 kWh. Dodatkowo ilość sprzętów działających na prąd również się zwiększa w każdym przedsiębiorstwie. To nieuniknione, dlatego warto poszukać oszczędności tam, gdzie jest to możliwe. Jak? Poprzez optymalizację zużycia energii elektrycznej.

Od czego zacząć oszczędzanie energii?

Optymalizację warto rozpocząć od najprostszych i najtańszych kroków. Takim krokiem jest wymiana źródeł światła na odpowiedniki energooszczędne. Zmiana wszystkich żarówek pozwala zmniejszyć pobór prądu, który wykorzystujemy do oświetlenia, o prawie 80%. Niewielka zmiana, ale spora w wysokości rachunku za prąd.

Sprawdź także umowy ze sprzedawcami energii. Na rynku mamy przynajmniej kilku dostawców, którzy mają różne ceny energii za 1 kWh. Opłaty za przesył oraz utrzymanie infrastruktury energetycznej muszą trafiać do dostawcy właściwego dla danego terenu, jednak samo zużycie można opłacać u wybranego koncesjonowanego sprzedawcy, który zaproponuje najlepsze warunki współpracy.

Listwy zasilające to kolejna dobra propozycja, aby ograniczać zużycie energii przez komputery i inne sprzęty biurowe. Wielu pracowników wychodząc do domu nie wyłącza wszystkich urządzeń na swoim biurku. Posiadanie listew to tylko jeden przycisk, dzięki któremu całe stanowisko pracy nie generuje już kosztów związanych z energią elektryczną.

Kupując nowy sprzęt do firmy warto również pomyśleć o ekologii i wybierać ten z dobrą klasą energetyczną. Nowa zmywarka, lodówka czy mikrofalówka powinna mieć przynajmniej klasę C lub wyższą (w nowym systemie znakowania klas energetycznych od 2021 roku nie ma już symboli A++ czy A+, a większość sprzętów, która dotychczas miała klasę A+++ “wpadnie” do klasy B lub C).

Innym sposobem na oszczędności jest obniżenie temperatury o 1 stopień Celsjusza  – dla pracowników jest to wręcz nieodczuwalna zmiana, a pozwala generować około 6% oszczędności na kosztach ogrzewania całego przedsiębiorstwa. To samo w kwestii chłodzenia – jeśli budynek ma możliwość otwierania okien to wybierajmy takie rozwiązanie, zamiast włączać klimatyzację.

Kolejne kroki do oszczędności

Termoizolacja budynku to kolejny ważny czynnik w oszczędzaniu energii. Chociaż wymaga już nieco większych nakładów finansowych to warto zainwestować w ocieplenie budynku. Dzięki temu można obniżyć koszty ogrzewania (a także chłodzenia) o ponad 30%.

Warto także wziąć pod uwagę system monitorujący zużycie energii w firmie, czyli BMS (Building Management System, który zarządza i automatyzuje budynek. To inteligentne oprogramowanie poszukuje oszczędności i wskazuje miejsca, gdzie można je generować. Dzięki raportom zużycia energii przez wszystkie elementy wyposażenia firmy można wyłapać źródła o dużym zużyciu prądu i pracować nad ich optymalizacją. System ten pozwala także automatycznie sterować światłem, urządzeniami i ogrzewaniem oraz chłodzeniem, potrafi się wręcz dopasować do pracy przedsiębiorstwa. Wiele firm postanowiło w niego zainwestować. Szacunkowo pozwala on zmniejszyć zużycie prądu i wody o około 30%. Podłączenie systemu do posiadanej instalacji fotowoltaicznej pozwala inteligentnie zarządzać energią i maksymalizować wykorzystanie własnej energii z OZE, bez oddawania nadwyżek do sieci.

Fotowoltaika jako lek na wysokie koszty energii

Odnawialne źródła energii to sposób na ogromne oszczędności na kosztach energii elektrycznej. Choć nie każda firma może sobie pozwolić na montaż własnej instalacji fotowoltaicznej, to jeśli jest taka możliwość – warto z niej skorzystać. W innym przypadku warto też rozważyć energię wiatrową jako alternatywne źródło energii.

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja potrafi zredukować rachunki za prąd prawie do zera. Dodanie do niej odpowiedniego magazynu energii maksymalizuje wykorzystanie generowanego prądu na potrzeby własne. Najpierw należy więc wykonać audyt fotowoltaiczny i oględziny budynku, aby obliczyć moc instalacji, która będzie wystarczająca dla przedsiębiorstwa. Do analizy ważnych jest wiele czynników, a na podstawie uzyskanych wyników profesjonalny specjalista precyzyjnie dobierze odpowiednie rozwiązanie. W Zeneris Projekty podchodzimy indywidualnie do każdego projektu, poszukujemy najbardziej korzystnego rozwiązania dla klienta.

Warto także dodać, że własne OZE podnosi prestiż firmy, a dobre praktyki proekologiczne budują wizerunek świadomego i nowoczesnego przedsiębiorstwa. Więcej o budowaniu eko-wizerunku pisaliśmy tutaj.

Zgłoś się do nas i sprawdź, co możemy zrobić dla Twojej firmy!