Mój Prąd 4.0 i dotacje na magazyn energii

Program Mój Prąd 4.0 zakłada teraz wyższe dotacje na  małe magazyny energii. To dobra wiadomość dla małych i średnich firm, a także dla gospodarstw domowych. Jak to przelicza się na opłacalność inwestycji w OZE?

Nasi potencjalni klienci pytają często o możliwość dotacji i dofinansowań dla swoich instalacji PV, instalacji hybrydowych czy instalacji z magazynami energii. Staramy się rzetelnie policzyć opłacalność i tempo zwrotu z inwestycji, przy wykorzystaniu dotacji oraz bez nich (ponieważ nie każdy spełnia warunki, aby dotację otrzymać). Czy podwyższenie kwoty na magazyn energii z 7.5 tyś zł na 16 tyś będzie miało realne odzwierciedlenie w analizie opłacalności?

Mój Prąd 4.0

Program Mój Prąd cieszy się ogromnym zainteresowaniem i ma realny wpływ na rozwój fotowoltaiki w Polsce (szczególnie w obszarze mikroinstalacji). Nowa odsłona tego programu 4.0 o dziwo jest mniej popularna niż poprzednie edycje. Dlatego NFOŚiGW wydłużył czas trwania obecnej edycji oraz podniósł wartość dofinansowania. Teraz masz czas do 31 marca, aby złożyć wniosek. 

Instalacje PV w 2023

Można odnieść wrażenie, że największy boom na instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych już minął, jednak fakty są takie, że OZE w Polsce stanowią około 36% całej zainstalowanej mocy elektrycznej, czyli niewiele ponad 1/3. Z tego 54% czyli największy udział ma fotowoltaika (około 12 GW). Na drugim miejscu jest energia wiatrowa (35%). Zatem w sektorze OZE jest jeszcze wiele do zrobienia, choć Ci najbardziej przekonani do alternatywnej energii mają już swoje instalacje. Teraz celem rządu jest przekonać tych, którzy jeszcze nie myśleli o inwestycji, a nawet jeśli pomyśleli to system net-billingu ich odstraszył. Więcej o opłacalności fotowoltaiki w 2023 przeczytasz tutaj.

Dopłaty do magazynów energii

Dopłaty do magazynów energii mają być następstwem przejścia z systemu opustów do net-billingu. Ta zmiana była niezbędna ponieważ sieci zostały przeciążone nadwyżkami energii wysyłanymi przez instalacje PV. Dlatego dofinansowania mają skłonić do zainwestowania we własny magazyn energii, który w dłuższej perspektywie jest najbardziej opłacalny dla właściciela instalacji. Energia zmagazynowana na potrzeby własne jest najtańszą możliwą opcją – sprzedaż i odkup po cenach rynkowych (czyli wspomniany net-billing) nie jest już tak korzystny. A dobre magazyny, posiadające niewielki udział strat energii stanowi najtańsze miejsce magazynowania nadwyżek energii.

Dlaczego zainwestować w magazyn energii?

Magazyn energii znacząco podnosi autokonsumpcję i tym samym skraca czas zwrotu z inwestycji. Więcej o magazynach przeczytasz tutaj. Warto dodać, że poza dofinansowaniem na magazyn można starać się o 7 tyś zł na instalację PV oraz 3 tyś zł na EMS, co sumarycznie może dać kwotę nawet 26 tyś zł dotacji. W praktyce może to stanowić połowę poniesionych kosztów na instalację PV. Dla małej firmy, która boryka się z rosnącymi cenami prądu to bardzo duże wsparcie i może być kluczowe w decyzji, czy warto zainwestować w OZE.

Nasi specjaliści wykonują dogłębną analizę kosztów oraz uwzględniają kwoty dotacji, które Twoja firma czy gospodarstwo domowe może otrzymać. Pomagamy także wypełniać wnioski, aby otrzymać jak największe wsparcie finansowe w inwestycji.

Zapisz się na darmową konsultację

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >
Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc obniżyć koszty ogrzewania, nawet w okresie zimowym. Instalacje hybrydowe stanowią bezpieczne i wydajne źródło ciepła i prądu, a jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button