Aktualizacje

Mój Prąd 4.0 i dotacje na magazyn energii

Program Mój Prąd 4.0 zakłada teraz wyższe dotacje na  małe magazyny energii. To dobra wiadomość dla małych i średnich firm, a także dla gospodarstw domowych. Jak to przelicza się na opłacalność inwestycji w OZE?

Nasi potencjalni klienci pytają często o możliwość dotacji i dofinansowań dla swoich instalacji PV, instalacji hybrydowych czy instalacji z magazynami energii. Staramy się rzetelnie policzyć opłacalność i tempo zwrotu z inwestycji, przy wykorzystaniu dotacji oraz bez nich (ponieważ nie każdy spełnia warunki, aby dotację otrzymać). Czy podwyższenie kwoty na magazyn energii z 7.5 tyś zł na 16 tyś będzie miało realne odzwierciedlenie w analizie opłacalności?

Mój Prąd 4.0

Program Mój Prąd cieszy się ogromnym zainteresowaniem i ma realny wpływ na rozwój fotowoltaiki w Polsce (szczególnie w obszarze mikroinstalacji). Nowa odsłona tego programu 4.0 o dziwo jest mniej popularna niż poprzednie edycje. Dlatego NFOŚiGW wydłużył czas trwania obecnej edycji oraz podniósł wartość dofinansowania. Teraz masz czas do 31 marca, aby złożyć wniosek. 

Instalacje PV w 2023

Można odnieść wrażenie, że największy boom na instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych już minął, jednak fakty są takie, że OZE w Polsce stanowią około 36% całej zainstalowanej mocy elektrycznej, czyli niewiele ponad 1/3. Z tego 54% czyli największy udział ma fotowoltaika (około 12 GW). Na drugim miejscu jest energia wiatrowa (35%). Zatem w sektorze OZE jest jeszcze wiele do zrobienia, choć Ci najbardziej przekonani do alternatywnej energii mają już swoje instalacje. Teraz celem rządu jest przekonać tych, którzy jeszcze nie myśleli o inwestycji, a nawet jeśli pomyśleli to system net-billingu ich odstraszył. Więcej o opłacalności fotowoltaiki w 2023 przeczytasz tutaj.

Dopłaty do magazynów energii

Dopłaty do magazynów energii mają być następstwem przejścia z systemu opustów do net-billingu. Ta zmiana była niezbędna ponieważ sieci zostały przeciążone nadwyżkami energii wysyłanymi przez instalacje PV. Dlatego dofinansowania mają skłonić do zainwestowania we własny magazyn energii, który w dłuższej perspektywie jest najbardziej opłacalny dla właściciela instalacji. Energia zmagazynowana na potrzeby własne jest najtańszą możliwą opcją – sprzedaż i odkup po cenach rynkowych (czyli wspomniany net-billing) nie jest już tak korzystny. A dobre magazyny, posiadające niewielki udział strat energii stanowi najtańsze miejsce magazynowania nadwyżek energii.

Dlaczego zainwestować w magazyn energii?

Magazyn energii znacząco podnosi autokonsumpcję i tym samym skraca czas zwrotu z inwestycji. Więcej o magazynach przeczytasz tutaj. Warto dodać, że poza dofinansowaniem na magazyn można starać się o 7 tyś zł na instalację PV oraz 3 tyś zł na EMS, co sumarycznie może dać kwotę nawet 26 tyś zł dotacji. W praktyce może to stanowić połowę poniesionych kosztów na instalację PV. Dla małej firmy, która boryka się z rosnącymi cenami prądu to bardzo duże wsparcie i może być kluczowe w decyzji, czy warto zainwestować w OZE.

Nasi specjaliści wykonują dogłębną analizę kosztów oraz uwzględniają kwoty dotacji, które Twoja firma czy gospodarstwo domowe może otrzymać. Pomagamy także wypełniać wnioski, aby otrzymać jak największe wsparcie finansowe w inwestycji.