Aktualizacje

Mój Prąd 5.0 i pompy ciepła

Już w kwietniu ma ruszyć piąta odsłona programu Mój Prąd. Sztandarowy program dofinansowań do małych i średnich instalacji OZE ma utrzymać dotacje na podwyższonym poziomie, a dopłaty do pomp ciepła osiągną poziom taki jak w programie Czyste Powietrze. 

Nabór wniosków w programie Mój Prąd 4.0 skończył się w połowie marca z powodu wyczerpania budżetu. Więcej o programie pisaliśmy w poprzednim artykule. Wykorzystano ponad 400 milionów zł, a edycja była finansowania ze środków Unii Europejskiej, które musieliśmy wydać w roku 2023. Najnowsza odsłona programu także zostanie sfinansowana ze środków unijnych. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie budżet przeznaczony na najnowszą edycję. 

Mój Prąd 5.0 założenia

Mój Prąd 5.0 z pewnością obejmie więcej inwestycji niż jego poprzednik. Poza magazynami energii, magazynami ciepła i systemami zarządzania energią będzie można uzyskać dopłatę do pomp ciepła i kolektorów słonecznych na wodę. Maksymalna kwota, jaką będzie można uzyskać to 58 tysięcy zł. Oznacza to prawie dwukrotnie większe dopłaty niż w poprzedniej edycji. Z czego to wynika? Po pierwsze inwestycje są coraz bardziej złożone – nie składają się już wyłącznie z fotowoltaiki, a dodaje się magazyny energii, pompy ciepła czy inteligentne systemy zarządzania energią. Po drugie – nie da się ukryć, że ceny komponentów do instalacji wzrosły. Zatem aby zainteresować potencjalnych beneficjentów należało podwyższyć kwotę dopłat. 

Ile można otrzymać w ramach programu?

Mój Prąd finansuje do 50% kosztów poniesionych na instalację. W ostatniej edycji na fotowoltaikę można było otrzymać maksymalnie 7 tyś zł, na magazyn energii do 16 tyś zł, na system zarządzania energią maksymalnie 3 tyś zł. Według wypowiedzi Anny Moskwy ten poziom ma zostać utrzymany. Niższe natomiast będą dopłaty do kolektorów słonecznych. W nowej edycji programu ma zostać dodane dofinansowanie do pompy ciepła – do 4,5 tyś zł na pompę powietrze-powietrze, aż do 28 tyś zł w przypadku pomp gruntowych. W Polsce jednak najczęściej montuje się pompy typu powietrze-woda i tu dopłata ma sięgać do 12,6 tyś zł. Więcej o możliwościach pomp ciepła wraz z towarzyszącą instalacją PV pisaliśmy wcześniej – sprawdź!

Kto może się ubiegać o dofinansowanie?

Pierwsza i najważniejsza zasada – w programie Mój Prąd mogą wziąć udział tylko Ci, którzy korzystają z obecnego systemu net-billingu. Zatem wszyscy „nowi” prosumenci z założenia się kwalifikują. Natomiast prosumenci, którzy chcą rozbudować swoją instalację np. o pompę ciepła czy magazyn energii, a rozliczają się według starych zasad opustów mogą również skorzystać z programu, o ile przejdą na nowy system rozliczeń. Wszystkie aktualności na temat nowej odsłony programu znajdują się na stronie rządowej.

Pamiętaj, że pomagamy naszym klientom uzyskać maksymalne możliwe dofinansowanie w ramach programu. Może ono znacząco obniżyć cenę instalacji PV i pompy ciepła oraz przyspieszyć zwrot z inwestycji. Warunki udziału w programie są teraz bardzo korzystne. Chcesz wiedzieć, ile możesz otrzymać? Zgłoś się do nas!