Co się składa na cenę energii? I jak można obniżyć rachunek?

Cena energii elektrycznej w 2022 roku to gorący temat. W wielu miejscach pojawiły się także billboardy, których treść może sugerować, że 60% ceny prądu stanowi opłata klimatyczna UE. A co tak naprawdę składa się na cenę prądu? Od czego zależy wysokość rachunku? I czy można płacić mniej?

Na całkowitą wartość rachunku za energię nie składa się tylko koszt zakupu i koszt dystrybucji prądu. Wiele innych czynników ma bezpośredni wpływ na wysokość opłat. Poniżej opisujemy wszystkie składowe opłat za energię oraz kilka naszych wskazówek na obniżanie rachunku.

Taryfa

W Polsce najpopularniejszą taryfą jest G11 ? prawie wszystkie gospodarstwa domowe są rozliczane według niej. A co oznacza? G to skrót od gospodarstw domowych, 1 to kategoria mocy umownej do 40kW. Ostatnia cyfra definiuje ilość stref czasowych, gospodarstwa domowe rozliczane są przez całą dobę w taki sam sposób, więc korzystają z jednej strefy czasowej.

W przypadku przedsiębiorstw często funkcjonuje taryfa G12, która rozlicza firmę według dwóch stref – dziennej i nocnej. Taryfa nocna jest zdecydowanie tańsza od dziennej. Także jeśli firma jest w stanie kumulować zużycie w godzinach wieczornych i nocnych to taryfa G12 może się okazać korzystniejsza. Warto pamiętać jednak, że w G12 strefa dzienna jest droższa niż w G11. Przelicz więc, co będzie korzystniejsze dla Twojej firmy czy domu, a tym samym możesz obniżyć rachunek za energię o nawet 10%.

Średnia cena prądu

W 2022 roku średnia cena 1 kWh wynosi 0,81zł i jest wyższa o około 20% w porównaniu do roku ubiegłego. Ceny jednak nieznacznie różnią się w zależności od operatora oraz lokalizacji. Różnica w cenie 1kWh u różnych operatorów to zaledwie kilka groszy, jednak w przypadku dużego przedsiębiorstwa może się to realnie przełożyć na wysokość rachunku. Warto wiedzieć, że dystrybutor oraz sprzedawca energii przypisani są z „urzędu” ze względu na lokalizację, jednak nie mamy obowiązku korzystać z usług przypisanego operatora. Warto porównać ceny i wybrać najkorzystniejszego dostawcę prądu.

Zapisz się na konsultację

Opłaty dodatkowe

W rachunku za prąd znajdziemy wiele czynników, jednak można je podzielić na dwie główne kategorie ? opłata za rzeczywiste zużycie energii (na rachunku: energia czynna) oraz koszty dystrybucji, które zwierają w sobie kilka dodatkowych opłat:

  • koszt dystrybucji przesył stały – dotyczy głównie eksploatacji i konserwacji sieci
  • koszt dystrybucji przesył zmienny – zależna od wykorzystanych kWh i dotyczy przesyłu potrzebnej energii
  • opłata abonamentowa – dotyczy obsługi klienta (przygotowania i dostarczania rachunków)
  • opłata jakościowa – dotyczy utrzymania równowagi w systemie energetycznym
  • koszt OZE – od 2018 roku widnieje na rachunku, ale ma wartość 0zł
  • opłata mocowa – pokrywa koszty utrzymania mocy wytwórczych na tym samym poziomie i wynosi 0,08 zł za każdy kWh dla przedsiębiorstw, a dla gospodarstw domowych to 1,9 zł ? 10,46 zł (w zależności od zużycia).

Zmiany na przestrzeni lat

Generalnie cena energii elektrycznej od lat rośnie. Jeszcze w listopadzie 2020 r. koszt energii w kontraktach terminowych wahał się na poziomie 242 zł/MWh, a w listopadzie 2021 osiągnął poziom 470 zł/MWh. W 2022 roku szacuje się dalszy gwałtowny wzrost.

Na wzrost cen w Polsce ma wpływ nie tylko koszt zakupu samej energii, ale także koszt zakupu uprawnień do emisji CO2. Dlaczego? Ponieważ Polska energetyka opiera się na paliwie stałym, jakim jest węgiel. Koszty uprawnień do emisji CO2 wzrosły więc w ciągu ostatnich dwóch lat ze 100 do 320 zł za tonę i będą rosły nadal. Wynika to z powolnej transformacji energetycznej.

W pierwszym kwartale 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej obniżono podatek VAT na energię z 23% do 5%. Ma to ma pomóc przedsiębiorstwom w trudnym pandemicznym okresie.

Sposoby na obniżenie rachunku?

Przede wszystkim warto policzyć, która taryfa będzie dla nas korzystniejsza – G11 czy G12. Jeśli jest możliwość korzystania z energii wieczorami i nocą to taryfa G12 może okazać się dobrym rozwiązaniem. Następnie warto sprawdzić dostępnych dostawców energii na rynku i wybrać tego najtańszego.

Kolejnym sposobem jest wymiana urządzeń na energooszczędne. Drukarki i komputery powinny być podłączone do listew zasilających, które będą wyłączane pod nieobecność pracowników. Warto zakupić energooszczędny sprzęt AGD, taki jak lodówki czy ekspresy do kawy. Prostym i ciekawym rozwiązaniem jest obniżenie temperatury o 1 stopień. To zupełnie niewyczuwalna zmiana, która może przynieść wymierne korzyści dla rachunku za prąd.

Inne, bardziej kosztowne rozwiązania, warto rozważyć indywidualnie. Zaliczamy tutaj termomodernizację budynku, która może się okazać bardzo potrzebna. Nowoczesnym sposobem jest zakup systemu BMS, który monitoruje zużycie energii w firmie i wskazuje obszary, w których można dokonać zmian. System taki zarządza efektywnie energią i optymalizuje jej zużycie, steruje światłem, może także sterować zużyciem wody. Więcej o oszczędnościach na rachunkach za energię przeczytasz w osobnym artykule – kliknij poniżej.

Dowiedz się więcej

Ważnym sposobem na obniżenie rachunku za prąd jest oczywiście inwestycja w OZE. Najpopularniejszym źródłem jest obecnie fotowoltaika, ale nasi klienci coraz częściej pytają o rozwiązania hybrydowe oraz towarzyszące magazyny energii. Nasi specjaliści pomogą Twojej firmie wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, które pozwoli Ci obniżyć rachunek za prąd prawie do zera.

Zapisz się na konsultację

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >
Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc obniżyć koszty ogrzewania, nawet w okresie zimowym. Instalacje hybrydowe stanowią bezpieczne i wydajne źródło ciepła i prądu, a jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button