Już za tydzień system prosumencki ulegnie gigantycznej zmianie. Możliwość oddawania nadwyżek energii do sieci przestanie być możliwa. Klienci, którzy uruchomią instalację przed 1 kwietnia 2022 roku zachowają możliwość rozliczania na zasadach opustów przez kolejne 15 lat. Natomiast klienci, którzy dopiero planują montaż instalacji, będą rozliczać się na zasadzie net-billingu.
Co to właściwie jest net-billing?
Net-billing oznacza dla prosumenta rozliczanie nadwyżek ze sprzedawcą energii na podstawie wartości rynkowej. Ta wartość będzie określana poprzez aktualne notowania rynkowe. Podstawą do rozliczeń będzie depozyt prosumencki prowadzony przez sprzedawcę energii, który będzie zasilany wartością wprowadzonej energii. Natomiast za energię elektryczną pobraną z sieci prosument będzie płacił według stawek operatora. Mówiąc w skrócie – nadwyżki energii można sprzedać operatorowi, w razie potrzeby będzie możliwość wykupu. Jednak w praktyce energia sprzedawana będzie warta dużo mniej niż energia kupowana.
Wykorzystanie depozytu prosumenckiego będzie możliwe w okresie 12 miesięcy kalendarzowych. Jeśli depozyt nie zostanie w całości wykorzystany, to maksymalnie 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci. Ten warunek ma za zadanie ograniczyć zwyczaj przewymiarowania instalacji.
Proces wdrażania net-billingu odbędzie się stopniowo. Do 1 lipca 2024 roku cena energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci będzie wyznaczana jako miesięczna cena rynkowa. Dopiero od 1 lipca 2024 roku cena energii wprowadzanej przez prosumentów do sieci będzie wyznaczana dla elementarnych okresów rozliczeniowych. Prosumenci, którzy działają na starych zasadach będą mieli możliwość w dowolnym momencie przejść na net-billing.
Istotna jest także nowelizacja ustawy o OZE podpisana przez prezydenta 23 lutego 2022, która modyfikuje przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów biorących udział w projektach parasolowych prowadzonych przez samorządy. Ci prosumenci będą mogli rozliczać się na starych zasadach, o ile przyłączą swoją instalację do sieci przed końcem 2023 roku.
Czy net-billing będzie korzystny dla Twojej firmy?
Eksperci twierdzą, że nowy system nie będzie tak korzystny, jak system opustów. Szczególnie dla domów jednorodzinnych. Tam największe zużycie energii występuje rano i wieczorem. W ciągu dnia, gdy produkcja energii jest największa – w domach potrzeba jej najmniej. W takiej sytuacji warto rozważyć rozwiązanie hybrydowe z uwzględnieniem magazynu energii. Mały magazyn energii 10 kWh obecnie jest coraz tańszy, pozwala prosumentowi korzystać z sieci bardzo rzadko.
Inaczej sytuacja wygląda w firmach. Większość firm pracuje w ciągu dnia, czasem 24 godziny na dobę. Podczas intensywnej pracy instalacji energia jest zużywana od razu. To pozwala firmie na bieżące zużywanie własnej energii i nie korzystanie z sieci. Możesz także skorzystać z naszych wskazówek na maksymalizację autokonsumpcji energii – dowiedz się więcej tutaj.
Jeśli przedsiębiorstwo działa na więcej niż jedną zmianę, warto rozważyć zakup magazynu energii – jego pojemność powinna zostać dobrana do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa, aby minimalizować potrzebę zakupu energii z sieci. Więcej o magazynach energii przeczytasz tutaj.
Czy fotowoltaika nadal będzie opłacalna?
Zdecydowanie tak! Ogromny wzrost stawek za energię elektryczną powoduje wzrost zainteresowania fotowoltaiką firm, które do tej pory nie rozważały zakupu własnej instalacji. Mimo, że okres zwrotu z instalacji może wydłużyć się z 6-7 do nawet 10 lat to jest to nadal korzystne finansowo rozwiązanie, dzięki któremu częściowo uniezależniamy się od sprzedawcy energii i jego stawek. Obecna sytuacja na świecie nie wyklucza kolejnych wzrostów cen energii. Warto zabezpieczyć swoją firmę przed niespodziewanymi kosztami.
Należy także wziąć pod uwagę korzyści pozafinansowe. Dzisiejszy konsument jest dużo bardziej świadomy ekologicznie i coraz częściej wybiera produkty lub usługi firm, które dbają o środowisko. Warto więc zaangażować się w ograniczanie emisji oraz zadbać o budowanie eko-wizerunku, o którym przeczytasz więcej tutaj.
Jeśli Twoja firma zdecyduje się na własną instalację to warto wybrać sprawdzonego projektanta i wykonawcę. Dzięki temu Twoja instalacja zostanie optymalnie dobrana do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa i będzie produkować czystą energię bez niepotrzebnych awarii systemu. Nasi specjaliści ds. fotowoltaiki wykonując audyt, wycenę oraz analizę kosztów, korzystają z wytycznych przedstawionych przez firmę. Możesz być spokojny o swoje bezpieczeństwo energetyczne.