Nowa ustawa o OZE – zmiany w fotowoltaice dla firm

Ministerstwo klimatu chce, aby Polacy montujący instalację fotowoltaiczną od 2022 r. sprzedawali nadwyżki prądu do firm handlujących energią. W razie potrzeby energię można będzie odkupić. To duża zmiana w stosunku do obecnego systemu opustów. Do domów i przedsiębiorstw posiadających instalację wielkości 10 ? 50 kWp wraca obecnie 70% oddanych nadwyżek. Jednak czy nowa ustawa wpłynie na firmy?

panele fotowoltaiczne na dachu
źródło: unsplash.com

Zmiany planowane przez Resort Klimatu wywołały jeszcze większe zainteresowanie fotowoltaiką, która już od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. Firmy wykonujące instalacje zaczęły nawoływać do szybszego montażu, aby przez 15 lat klient mógł korzystać ze starego systemu. Nowa ustawa o OZE może rzeczywiście oddziaływać na prywatne gospodarstwa domowe, które dotychczas mogły oddawać nadwyżki energii do sieci i bez kosztowo odzyskiwać 80% z nich (w przypadku instalacji poniżej 10 kWp). Uspokajamy jednak przedsiębiorstwa – z punktu widzenia firmy wygląda to nieco inaczej.

Obecny system opustów

Prosument, który zamontował lub zamontuje instalację fotowoltaiczną przed 1.01.2022 roku może korzystać z systemu opustów. Oznacza to, że w momencie wzmożonej produkcji energii (w środku dnia, przy dużym nasłonecznieniu) nadmiar energii niewykorzystany w gospodarstwie domowym zostaje oddany do sieci. Wieczorami, nocą lub w okresie dużego zachmurzenia właściciel instalacji może ?odebrać? z sieci 80% oddanych wcześniej nadwyżek ? całkowicie za darmo. Warunkiem jest jednak, aby instalacja nie przekraczała 10 kWp. W przypadku instalacji wielkości od 10 kWp do 50 kWp, 70% nadwyżek oddanych do sieci można pobrać bez ponoszenia kosztów.

W domach jednorodzinnych ?życie? toczy się zazwyczaj popołudniami i wieczorami. Wtedy domownicy korzystają z energii, którą produkuje instalacja fotowoltaiczna. Jednak w czasie, gdy produkcja energii jest największa ? domowników często nie ma w domu. Dlatego właśnie gospodarstwa domowe najczęściej korzystają z systemu oddawania i odbierania energii.

W przedsiębiorstwie sytuacja wygląda nieco inaczej. W czasie największej produkcji energii przez panele fotowoltaiczne, firma pracuje. Działają komputery, klimatyzacja, urządzenia dedykowane danemu biznesowi. Pracownicy na bieżąco korzystają z energii, którą produkuje instalacja. Wieczorami i nocą wiele firm prawie wcale nie zużywa energii. Dlatego firmy rzadko lub w niedużym stopniu korzystają z systemu opustów 70-30%.

Zapisz się na bezpłatny audyt

fotowoltaika dla domu

Proponowane zmiany w ustawie OZE

Zmiany w ustawie o OZE są podyktowane potrzebą odciążenia sieci elektroenergetycznej. Trwający od kilku lat trend na fotowoltaikę oraz częsty montaż przewymiarowanych instalacji fotowoltaicznych powodują wzmożoną wysyłkę nadwyżek energii do sieci. Powoduje to przeciążenia sieci, a tym samym potrzebę zmian w systemie. Ministerstwo Klimatu chce w ten sposób skłonić do instalowania odpowiednich mocy i maksymalnego wykorzystania własnej energii. Dzięki temu sieć zostanie odciążona. W kolejnych latach planowane są także modernizacje sieci energetycznej.

W nowej ustawie znalazły się jeszcze inne, istotne z punktu widzenia firm i inwestorów, punkty. Zmieni się definicja małej instalacji, dzięki czemu dla instalacji poniżej 1 MW nie będzie wymagana koncesja na sprzedaż energii. Zgodnie z definicją mała instalacja to ?nie większa niż 1 MW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i mniejszej niż 3 MW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i nie większa niż 1 MW?. Więcej informacji znajdziesz na stronie gov.pl.

Ma także zostać wydłużony okres obowiązywania mechanizmu rozliczenia opustu w ramach systemu prosumenckiego oraz okres obowiązku zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej przez mikroinstalacje OZE działające poza systemem prosumenckim. Wydłuży się także okres obowiązkowego zakupu niewykorzystanej energii po stałej cenie lub prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach systemów FIT oraz FIP. Wszystkie powyższe warunki mają zostać wydłużone do 30 czerwca 2047 r. Wydłużone zostaną także terminy udzielenia pomocy publicznej w ramach systemu aukcyjnego – do 31 grudnia 2027 r.

Nowa ustawa o OZE ? skutki dla przedsiębiorstw

Nowelizacja ustawy wywołała wiele negatywnych komentarzy, głównie ze strony firm fotowoltaicznych dedykowanych gospodarstwom domowym. Wielu wykonawców bardzo szablonowo podchodzi do projektu ? panele na południe, odpowiedni kąt padania światła, montaż tylu ogniw, ile się zmieści. Standardowe wytyczne znajdziesz tutaj. Obecne sposoby montażu instalacji powodują, że domy zużywają około 20-30% energii słonecznej, a resztę oddają do sieci. Przy nowym systemie sprzedaży i odkupu energii okres zwrotu z inwestycji wydłuży się z 4-6 lat do nawet 8 lat.

Sposobem na to może być bardziej indywidualne podejście do projektu i montażu. Zróżnicowanie usytuowania paneli może wpłynąć na bardziej stabilną produkcję energii w ciągu całego dnia i większą bieżącą konsumpcję własnej energii.

Dla przedsiębiorstw istotne jest, aby maksymalnie wykorzystywać własną energię, a jak najmniej wysyłać do sieci. Warto wziąć pod uwagę wszystkie sprzęty korzystające z energii oraz godziny pracy. Jeśli firma działa głównie w ciągu dnia to najkorzystniejszy jest montaż instalacji na południe i maksymalnie wykorzystanie energii na potrzeby własne. To finansowo najlepsze rozwiązanie. Planując instalację fotowoltaiczną warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dzięki doświadczeniu podpowiedzą, które rozwiązania będą najbardziej korzystne dla klienta.

Nasi specjaliści ds. fotowoltaiki wykonując audyt, wycenę oraz analizę kosztów, korzystają z informacji uzyskanych od klienta. Dzięki temu wykonujemy projekt optymalnie do potrzeb firmy.

Zapisz się na bezpłatny audyt

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowe elektrownie wiatrowe są jednym z rozwiązań, które pozwalają na wykorzystanie energii wiatru do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby. Czasem okazują się lepszym wyborem niż fotowoltaika. Kiedy warto pochylić się nad tym rozwiązaniem?

Zobacz >
Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button