Instalacja fotowoltaiczna ? przebieg inwestycji krok po kroku

Wydajna i bezawaryjna instalacja fotowoltaiczna to marzenie każdego, kto chce zainwestować środki w pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Kluczem do sukcesu są w tym przypadku 3 elementy: odpowiednie rozplanowanie i zaprojektowanie działań, wybór profesjonalnej ekipy montażowej oraz sięgnięcie po komponenty odznaczające się wysoką jakością i wieloletnią niezawodnością.

Twoja firma, czyli prosument

To naprawdę wspaniała wiadomość! Od pewnego czasu do listy prosumentów, czyli tych osób produkujących energię ze źródeł odnawialnych, które mają prawo odsprzedawać jej nadwyżki i czerpać ją z powrotem w okresach niedoboru ? dołączono również firmy. Ten prosty ruch ustawodawcy znacząco podniósł opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

Instalacja fotowoltaiczna zgodna z prawem

Jednak, aby móc zacząć korzystać z dobrodziejstw OZE, trzeba spełnić kilka prawnych wymagań. Ich zakres zależy od tego, jaką moc będzie miała Twoja instalacja z paneli słonecznych.

W przypadku obiektów, których osiągi nie przekraczają 50 kW, nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Dla instalacji o większej mocy taka procedura jest już koniecznością i może wiązać się między innymi z koniecznością uzyskania decyzji środowiskowej i przygotowania odpowiedniej dokumentacji.

Należy w tym momencie wspomnieć o najnowszych przepisach regulujących kwestie instalacji fotowoltaicznych o mocy ponad 6,5 kW. Mowa o obowiązku uzgodnienia projektu przyszłej inwestycji z rzeczoznawcą zajmującym się zabezpieczeniami przeciwpożarowymi oraz o zgłoszeniu sfinalizowanej budowy do organów Państwowej Straży Pożarnej.

Firmy, które mają zamiar wytwarzać energię przekraczającą moc instalowaną 500 kW, powinny wziąć pod uwagę konieczność uzyskania koncesji OZE z Urzędu Regulacji Energetyki.

Zacienienie instalacji fotowoltaicznej

Kwestie zgodności z przepisami to dopiero początek drogi, na końcu, której znajduje się dostęp do nieograniczonych ?złóż? ekologicznej energii. Jedną z kwestii, które mają decydujące znaczenie, jest wybór odpowiedniej lokalizacji dla ogniw fotowoltaicznych.

Czynnikiem, który jest w stanie wyjątkowo skutecznie zniweczyć wysiłki inwestora i obniżyć efektywność paneli słonecznych jest niepozorny? cień. Sąsiedztwo drzew czy wysokich budynków oznacza, że instalacja nie będzie mogła pracować na 100 procent swoich możliwości. Dlatego planując inwestycję, warto sprawdzić nie tylko stan obecny, lecz również plany tego, co może ?wyrosnąć? obok Twojej działki w najbliższej przyszłości.

Panele słoneczne: jakie warunki trzeba spełnić?

Najprościej rzecz ujmując, należy zapewnić im nieskrępowany dostęp do promieni słonecznych. Dlatego oprócz wspomnianego przed chwilą unikania potencjalnego zacienienia, równie ważne jest wyeksponowanie instalacji fotowoltaicznej o ile to możliwe ? w kierunku południowym.

Sama konstrukcja może być zamontowana zarówno na gruncie, jak i na dachu, przy czym kąt nachylenia tego ostatniego nie jest czynnikiem decydującym o sukcesie całego przedsięwzięcia. Niewielką przeszkodą może być tu jedynie stopień skomplikowania konstrukcji tej części budynku. Dokładne wytyczne na temat dachu znajdziesz tutaj.

Montaż i uruchomienie instalacji

Znalezienie finalnej lokalizacji dla instalacji / elektrowni fotowoltaicznej kończy drugi etap prac. Następnym krokiem jest proces montażu, którego długość zależy od dwóch podstawowych czynników: rozmiarów tworzonej konstrukcji oraz liczby firm operujących na placu budowy. Optymalnym rozwiązaniem jest powierzenie wszystkich prac firmie zajmującej się fotowoltaiką w sposób maksymalnie kompleksowy.

Po pracach montażowych przychodzi czas na: podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci, zgłoszenie tego faktu instytucji do tego powołanej oraz przeprowadzenie pomiarów wydajności.

Jednym z najistotniejszych momentów tej fazy jest uruchomienie licznika dwukierunkowego. Urządzenie to stanowi dowód na to, że fotowoltaika daje firmom realną możliwość produkcji i sprzedaży energii elektrycznej.

Fotowoltaika dla firm takich jak Twoja

Falownik, inwerter, instalacja PV ? to tylko część fachowych terminów, które mogą niekiedy przerażać osoby stykające się po raz pierwszy z tematem inwestycji w fotowoltaikę.

Jeśli chcesz powierzyć instalację urządzeń solarnych i wytwarzanie energii profesjonalistom, wybierz zespół specjalistów, który dysponuje nie tylko doskonałymi kadrami, lecz także imponującym doświadczeniem.

Zapisz się na darmowy audyt

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowe elektrownie wiatrowe są jednym z rozwiązań, które pozwalają na wykorzystanie energii wiatru do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby. Czasem okazują się lepszym wyborem niż fotowoltaika. Kiedy warto pochylić się nad tym rozwiązaniem?

Zobacz >
Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button