Dwustronne panele fotowoltaiczne bifacial ? czym są panele bifacjalne?

Odnawialne źródła energii to obszar, który wciąż się rozwija, a poszukiwania jeszcze lepszych i wydajniejszych rozwiązań niż dotychczas, nie ustają. Przykładem na to są dwustronne panele bifacjalne, które otwierają przed branżą fotowoltaiczną i jej użytkownikami nowe możliwości. Jednak czy nowa technologia paneli bifacial sprawdzi się i opłaci każdemu?

panele z lotu ptaka

Dwustronne panele fotowoltaiczne ? czym są panele bifacjalne?

O tym, że inwestycja w fotowoltaikę się opłaca pisaliśmy tutaj. Wybór odpowiednich paneli to jedna z podstaw efektywnego korzystania z energii słonecznej. Czym więc są panele bifacial? To panele dwustronne. Oznacza to tyle, że, w porównaniu do jednostronnych paneli fotowoltaicznych, warstwy krzemowe znajdują się po obu stronach. Dzięki temu generowanie energii możliwe jest nie tylko, gdy promienie padają bezpośrednio na górne ogniwa, ale i w sytuacji, gdy odbijają się od podłoża i docierają do spodu panelu. Jeszcze większa wydajność oraz dostosowanie do trudniejszych warunków atmosferycznych możliwe są dzięki specjalnej budowie dwustronnych paneli fotowoltaicznych. 

Panele bifacial ? budowa

Tradycyjne moduły PV, w uproszczeniu, zbudowane są z aluminiowej ramy, szkła hartowanego zabezpieczającego ogniwa krzemowe oraz folii elektroizolacyjnej zlokalizowanej u spodu. Panele bifacjalne pozbawione są aluminiowej ramy, a folia zastąpiona jest kolejną warstwą szkła, przez co dwustronne panele fotowoltaiczne zamienne nazywane są panelami szyba-szyba lub szkło-szkło. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji bifacjale generują prąd nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Współczynnik ALBEDO w modułach dwustronnych

Aby poznać działanie paneli bifacjalnych, należy zapoznać się z terminem ALBEDO. To współczynnik określający stosunek światła odbitego do padającego. Innymi słowy, określając wartość ALBEDO, opisujemy zdolność odbijania promieni słonecznych od wybranych powierzchni. W przypadku paneli fotowoltaicznych dwustronnych, generujących energię także poprzez spodnią szybę, ALBEDO ma kluczowe znaczenie i zależy od niego wydajność całej instalacji.

Przykładowo, współczynnik dla wody wynosi zaledwie 8%, dla trawy 10-25%, ale już dla powierzchni białych jak śnieg czy beton pomalowany białą emalią zakres ALBEDO to 45-95%. Nie bez powodu podłożem, które spotkać można na farmach fotowoltaicznych, jest biały żwirek ? zwiększa on ALBEDO, a tym samym zwiększa produkcję PV. Reasumując -podłoże, na którym montowane są panele bifacial, nie powinno być przypadkowe, o czym firma instalująca fotowoltaikę ma obowiązek poinformować inwestora.

Efektywność paneli bifacjalnych

Argumentem przemawiającym za wykorzystaniem dwustronnych paneli fotowoltaicznych jest ich efektywność. W 2016 roku niemiecka firma SolarWorld, badając wydajność paneli bifacial w europejskich warunkach atmosferycznych, odkryła, że są one nawet o 25% bardziej efektywne od tradycyjnych modułów PV. Warto jednak zaznaczyć, że wynik był wartością maksymalną, której nie osiąga się przez całą dobę, lecz w najlepszych warunkach ekspozycyjnych.

Aby zapewnić największą wydajność dwustronnych modułów PV, należy zadbać o ich prawidłowy montaż, różniący się od instalowania jednostronnych paneli fotowoltaicznych. Najbardziej opłacalne jest umieszczenie bifacjali na specjalnych wiatach fotowoltaicznych oraz konstrukcjach gruntowych, ponieważ wysokość, na jakiej znajdą się panele, umożliwia docieranie promieni słonecznych do ich dolnych powierzchni.

Moduły dwustronne ? dodatkowy zysk energetyczny jednak nie dla wszystkich opłacalny

Dodatkowy zysk energetyczny przy niewiele większym nakładzie finansowym przechyla szalę na stronę bifacjali. Jednak panele fotowoltaiczne dwustronne nie są zalecane dla każdej inwestycji. Aby przedsięwzięcie było opłacalne, należy między innymi:

  • zapewnić odpowiednie podłoże z jak najwyższym współczynnikiem ALBEDO
  • kontrolować zanieczyszczenie podłoża
  • zamontować dwustronne panele fotowoltaiczne znacznie wyżej, niż tradycyjne

Przeczytaj także o wymaganiach technicznych budynku pod instalację fotowoltaiczną.

Dzięki 14-letniemu doświadczeniu w zakresie energii odnawialnej weryfikujemy potencjalną lokalizację pod kątem wymagań, jakich spełnienie zagwarantuje inwestorowi największą wydajność energetyczną, doradzamy optymalne rozwiązania, a także kompleksowo zajmujemy się montażem dwustronnych paneli fotowoltaicznych.

Zapraszamy do kontaktu.

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >
Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc obniżyć koszty ogrzewania, nawet w okresie zimowym. Instalacje hybrydowe stanowią bezpieczne i wydajne źródło ciepła i prądu, a jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button