Aktualizacje

Folia grzewcza – innowacja w ogrzewaniu?

Folie grzewcze to nowoczesna metoda ogrzewania różnych przestrzeni. Zapewniają wydajną, sprawną i bezawaryjną pracę. A jak dokładnie działają folie i dlaczego warto wziąć pod uwagę taką formę ogrzewania?

W dobie rosnących cen na budowę i utrzymanie budynków, poszukujemy coraz wydajniejszych form ogrzewania domu czy firmy. Poszukujemy także oszczędności. Jedną z możliwości jest właśnie folia grzewcza. Jak to działa? Folia działa na zasadzie promieniowania podczerwonego. Jest bardzo cienka i wyposażona w mnóstwo drobnym elementów elektrycznie zasilanych. Samo zastosowanie promieniowania nie jest niczym nowym w technice grzewczej – można je znaleźć w wielu budynkach mieszkalnych, biurach i budynkach użyteczności publicznej.

Promieniowanie podczerwone

Co wyróżnia promieniowanie podczerwone od tradycyjnego ogrzewania np. grzejnikiem? Przy użyciu promieniowania podczerwonego dochodzi do ogrzania obiektów oraz osób, a nie podgrzewa się wtedy powietrza (jak robią to na przykład grzejniki). Następnie nagrzane obiekty i osoby oddają ciepło do przestrzeni. Dzięki temu folie są niezwykle efektywne i nie „marnują” swojej mocy.

Z czego wykonana jest folia grzewcza?

Folia grzewcza wykonana jest z PET, a dodatkowo zawiera warstwy wykonane z węgla, które budują system emisji ciepła. Całość zasila miedziana taśma. Folią steruje się za pomocą termoregulatora. Coraz częściej system ma dedykowaną aplikację na telefon, która umożliwia podgląd i sterowanie z każdego miejsca.

Folię można montować w ścianach pod płytami karton-gips, pod panelami podłogowymi czy podłogami drewnianymi. Nadaje się także do montażu w suficie i pod lustrami, a także pod płytkami w łazienkach.

Główne zalety folii:

  • niskie koszty zakupu samych folii oraz ich eksploatacji
  • ograniczone straty cieplne
  • brak konieczności budowy kotłowni i komina
  • korzystne dla alergików
  • bezobsługowa instalacja i proste sterowanie
  • długa żywotność – nawet do 50 lat

Wady folii grzewczych

Dwie pojawiające się wady ogrzewania foliami to wysoki koszt budowy całej instalacji oraz wzrost zużycia prądu, oczywiście przy jednoczesnym spadku lub braku zużycia gazu czy innego źródła ogrzewania. I tu z pomocą przychodzi instalacja fotowoltaiczna, która może wytwarzać prąd potrzebny do zasilania folii grzewczych. Już na etapie projektowania budynku z wykorzystaniem folii, warto wziąć pod uwagę budowę instalacji PV i dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na prąd.

Warto mieć także na uwadze, że proces nagrzewania się danego pomieszczenia zależy w dużej mierze od umiejscowienia i mocy folii grzewczej w instalacji. Całość musi być zatem dobrze przemyślana. W przeciwnym przypadku ciepło nie będzie rozchodzić się tak, jak planowano a proces nagrzewania wydłuży się. Inwestor powinien skorzystać z fachowego doradztwa w tym zakresie, specjalista przeanalizuje projekt i wskaże najkorzystniejsze rozmieszczenie folii. Dodatkowo nasi doradcy mają ogromną wiedzę w zakresie instalacji fotowoltaicznych, które odpowiednio dobrane i zaprojektowane będą stanowiły główne źródło zasilania folii.

Jesteśmy też dystrybutorem folii grzewczych Espacia.

Znajdziesz też u nas magazyny energii, które znacząco poprawiają autokonsumpcję energii.

Zgłoś się do nas!