Realizacje

Unipol Biskupice – etap 1

Dlaczego instalacja opłaca się piekarniom?

Piekarnie i cukiernie to segment gospodarki, w którym zużywa się bardzo duże ilości prądu – od przetwórstwa zboża na mąkę, aż po wypiek finalny. Przeciętna piekarnia (z sektora małych i średnich firm) płaci około 3500 – 4500 zł za energię elektryczną miesięcznie (więcej o kosztach energii w różnych sektorach przeczytasz tutaj). Dodatkowo, jeśli firma korzysta z taryfy C11, która jest jednostrefowa, to rachunki mogą być jeszcze wyższe. W przypadku przedsiębiorstwa, które najwięcej energii zużywa wieczorami, nocą i nad ranem (jak właśnie piekarnie) warto zmienić taryfę na C12b, która jest dwustrefowa i najtańsza właśnie nocą.

Piekarnia Unipol działa na wielkopolskim rynku nieprzerwanie od 1996 roku. Znana jest konsumentom jako sklepy firmowe „Pod strzechą”. w 2005 roku przedsiębiorstwo otrzymało nagrodę w konkursie konsumenckim jakości i usług „Najlepszy w Polsce” potwierdzające najwyższą jakość produktów oferowanych przez Unipol. Od 2010 roku Unipol posiada certyfikat uprawniający do produkcji słynnych Rogali Świętomarcińskich.

Unipol na drodze do zrównoważonego rozwoju

Oprócz jakości produktów i usług, firma chce także inwestować w zrównoważony rozwój oraz generować oszczędności na wydatkach za energię elektryczną. Ceny mąki, głównego składnika używanego w piekarni, rosną z powodu energii elektrycznej właśnie. Piekarnia także potrzebuje dużo energii na użytek własny. Dlatego firma zdecydowała się na budowę instalacji fotowoltaicznej prosumenckiej o mocy 50kW. Projekt oraz wykonawstwo powierzono nam. Nasi specjaliści przeprowadzili audyt fotowoltaiczny oraz obliczyli moc instalacji potrzebną do uzyskania realnych oszczędności. Następnie projektanci oraz konstruktor uzyskali wszystkie wymagane pozwolenia i przygotowali pełną dokumentację projektową. Gotowa dokumentacja pozwoliła na prace ekipy montażowej, która przeprowadziła montaż instalacji, przyłączenie do sieci i uruchomienie.

Instalacja zaczęła generować oszczędności od początku jej użytkowania. Zaoszczędzone środki finansowe firma przeznaczała na dalszy rozwój biznesu. Wiele sklepów firmowych zostało zmodernizowanych i zyskało nowe życie. Właściciele dość szybko postanowili rozbudować instalację. Nasza firma zajmuje się obecnie prowadzeniem procedur formalno-prawnych mających na celu uzyskanie pozwolenia na budowę oraz przyłączenie do sieci rozbudowy instalacji o 247,3kW mocy zainstalowanej. W naszym zakresie jest uzyskanie decyzji o określenie warunków zabudowy, warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz wykonanie projektów branżowych i uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę.  Następnym etapem będzie wprowadzenie projektu w życie i montaż instalacji.