Aktualizacje

Niezależność energetyczna dzięki fotowoltaice

Dlaczego niezależność energetyczna jest tak ważna dla Twojej firmy? Ponieważ dzięki niej masz szansę zbudować przewagę konkurencyjną lub zwiększyć jej obecne rozmiary. To jednak nie wszystko, na co możesz liczyć, wpisując montaż instalacji fotowoltaicznej na listę przyszłych firmowych inwestycji.

Fotowoltaika a opłata mocowa

Zacznijmy od opłaty mocowej, która weszła w życie na początku 2021 roku. Za jej sprawą niemal każde przedsiębiorstwo stanie teraz przed koniecznością wygospodarowania z firmowego budżetu dodatkowych środków.

Niemal każde, ponieważ te podmioty, które już zainwestowały lub wkrótce zainwestują w panele solarne, będą mogły częściowo lub nawet w całości uniknąć kosztów związanych z nową opłatą. Tak, więc jeśli Twoja działalność opiera się na konieczności znacznego poboru mocy, już dziś powinieneś rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej.

Odnawialne źródła energii to odnawialne źródła oszczędności

Darmowa energia Natury otacza nas od zawsze. Najpierw ujarzmiliśmy dla swoich celów wiatr i wodę. W ostatnich latach dołączyła do nich energia słoneczna, czyli promieniowanie emitowane przez najbliższą nam gwiazdę.

Jednak dopiero od niedawna potrafimy czerpać energię w taki sposób, by przemieniać ją w elektryczność. Skutek tego jest taki, że opłacalność instalacji fotowoltaicznej oznacza nie tylko konkretne pieniądze, które regularnie, co miesiąc pozostają w budżecie firmy. To przede wszystkim nowy, niespotykany wcześniej poziom biznesowej niezależności.

Rodzaje niezależności w firmie

Dla właściciela firmy, nie tylko w Polsce, każdy rodzaj wolności jest na wagę złota. Niezależność w zakresie wyboru łańcucha dostaw pozwala osiągnąć stabilną pozycję na rynku. Niezależność od kaprysów pogody, szczególnie w rolnictwie, pomaga zaplanować rodzaj i poziom produkcji. Natomiast niezależność osiągnięta dzięki panelom fotowoltaicznym, przekłada się, na co najmniej trzy rodzaje korzyści.

Fotowoltaika i niezależność energetyczna

Najważniejszą korzyścią jest realne zabezpieczenie firmy przed brakiem prądu elektrycznego. Odbywa się to w dwojaki sposób. Przede wszystkim, poprzez zapewnianie jego stałych dostaw z instalacji fotowoltaicznej. Drugi typ niezależności wiąże się z możliwością magazynowania nadmiaru tej ekologicznej energii.

O ile magazynowanie jej w urządzeniach znajdujących się na terenie firmy jest jeszcze kwestią przyszłości (z uwagi na stosunkowo wysokie koszty akumulatorów do fotowoltaiki), to przekazywanie nadwyżek do sieci, w celu późniejszego ich wykorzystania, jest już powszechnie stosowane. Niemniej pełną niezależność zapewnią dopiero magazyny energii. W segmencie rynku magazynów energii w 2020 roku pojawiły się już urządzenia do stosowania w małych instalacjach fotowoltaicznych. Połączenie paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła i magazynem energii może być korzystnym rozwiązaniem zmniejszającym wydatki na energię w domu lub firmie.

Instalacja fotowoltaiczna ? niezależność finansowa

Ten rodzaj niezależności jest najczęściej wspominany przy okazji rozmów o projektach fotowoltaicznych w firmie. Niższe, niekiedy znacząco, rachunki za energię elektryczną są kluczowe szczególnie w tych przedsiębiorstwach, w których codzienna produkcja pochłania duże ilości kilowatów.

Każda oszczędność poczyniona w tym zakresie ma szansę wpłynąć na spadek kosztów i wzrost marży / dochodów. Zwrot instalacji fotowoltaicznej jest, więc nie tylko odzyskaniem zainwestowanych w nią środków, lecz przede wszystkim realnym wzrostem firmowej konkurencyjności.

Ogniwa fotowoltaiczne ? niezależność od warunków oferty dostawcy energii

Własna elektrownia fotowoltaiczna gwarantuje jeszcze jeden rodzaj niezależności: od warunków dyktowanych przez dużych dostawców energii. I nie chodzi tu wyłącznie o niepewność dotyczącą wahań stawek za energię.

Ich przyczyną jest najczęściej pogoda, która może mieć wydatny wpływ na stabilność funkcjonowania klasycznych elektrowni. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala skutecznie zminimalizować wzrosty cen za energię elektryczną.

Fotowoltaika dla firm

Chcesz już teraz zyskać niezależność energetyczną? Zobacz, jak i komu pomogliśmy zmniejszyć wydawanie coraz większych sum na rachunki za energię elektryczną. Skontaktuj się z nami, w celu dokonania wyceny.