Aktualności

Instalacje fotowoltaiczne na gruncie

Fotowoltaika to nie tylko mikroinstalacje montowane na dachach budynków. Coraz częściej w Polsce obserwuje się budowę instalacji na gruncie, a w przypadku dużych inwestycji – powstają farmy fotowoltaiczne. Dlaczego niektórzy decydują się na takie rozwiązanie?

fotowoltaika na gruncie

Instalacje na gruncie spełniają dokładnie taką samą funkcję jak te montowane na dachach budynków. Z tą różnicą, że w przypadku gruntu należy najpierw zamontować solidną konstrukcję w formie stalowych podpór, na których montuje się panele. Konstrukcję wkręca się w ziemię lub przytwierdza do wcześniej wylanego fundamentu betonowego. Warto mieć na uwadze, że instalacje o mocy poniżej 50 kW nie wymagają pozwoleń na budowę.

Wydawać by się mogło, że to proces dużo bardziej skomplikowany niż montaż na dachu budynku. Zatem po co budować instalację na gruncie? Powodów jest kilka.

Fotowoltaika na gruncie – zalety

Panele fotowoltaiczne umieszczone na gruncie dają przede wszystkim możliwość optymalizacji ustawienia, dzięki czemu panele ustawione w kierunku południowym mogą pobierać maksymalnie dużo energii słonecznej. Dodatkowo konstrukcja podtrzymująca instalację uzyskuje najbardziej optymalne nachylenie względem słońca.

Kolejnym powodem może być brak ingerencji w budynek i poszycie dachowe. W przypadku budynków o mniejszej nośności dachu może być to najkorzystniejsze rozwiązanie. Wiele budynków ma także skomplikowaną konstrukcję dachu – wiele okien, wykusze, kominy, za mały lub za duży stopień nachylenia. Wtedy także warto rozważyć konstrukcję gruntową.

Dużą zaletą montażu na gruncie jest dostępność do paneli. O ile sama instalacja jest bezobsługowa i nie wymaga żadnej ingerencji to przynajmniej raz w roku warto wyczyścić panele. Dostęp do tych zlokalizowanych na dachu może być utrudniony w przypadku mniejszych budynków ze skośnym dachem.

W przypadku instalacji gruntowej jest możliwość zamontowania systemu solar tracker, który ustawia panele pod odpowiednim kątem względem słońca, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Jest to rozwiązanie kosztowne, ale zwiększa ilość pobranej energii, a tym samym generuje większe oszczędności na energii elektrycznej.

panele fotowoltaiczne na gruncie

Fotowoltaika na gruncie – wady

Decydując się na instalację gruntową musimy przeznaczyć spory fragment działki pod fotowoltaikę. Konstrukcja zamontowanych paneli nie powinna być zacieniona. Właściwe ulokowanie instalacji na gruncie jest tak samo istotne, jak na dachu. Chcemy maksymalizować efektywność instalacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest również droższy, ze względu na konieczność przygotowania konstrukcji przed montażem samej instalacji. Jest to dodatkowy koszt, który musimy uwzględnić w ogólnym rozrachunku.

Niektórzy klienci wskazują estetykę jako wadę instalacji gruntowej. Ta kwestia jest bardzo indywidualna i zależy wyłącznie od preferencji właściciela. Zdecydowanie należy wybrać instalację, która będzie produkowała jak najwięcej czystej energii.

Proces montażu instalacji gruntowej

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie różni się nieco od montażu na dachu. Proces trzeba podzielić na dwa etapy. Krok pierwszy to przygotowanie konstrukcji – tu decydujemy, czy korzystamy z podpór wkręcanych w ziemię, czy najpierw szykujemy betonową wylewkę. Krok drugi to montaż instalacji fotowoltaicznej na przygotowanej konstrukcji. Na koniec przyłącza się moduły do sieci i uruchamia instalację. Podłoże, na którym stanąć ma instalacja, musi spełniać określone warunki. Nawet rodzaj gleby ma tu znaczenie. Ciężar konstrukcji wyklucza montaż paneli fotowoltaicznych na mało stabilnych gruntach.

Z pewnością warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dzięki doświadczeniu podpowiedzą, które rozwiązania będą najbardziej korzystne dla klienta. Nasi specjaliści ds. fotowoltaiki wykonując audyt, wycenę oraz analizę kosztów, sprawdzają także posesję pod kątem odpowiedniego miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej – na dachu lub na gruncie.