Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologicznymi rozwiązaniami, silniki wodorowe zyskują coraz większą popularność w sektorze motoryzacyjnym. Samochody z taką technologią są zero-emisyjne i generują oszczędności paliwowe. Jednak brak infrastruktury do tankowania wodoru powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

źródło: unsplash.com

Zasada działania silników wodorowych

Silniki wodorowe to silniki, które wykorzystują wodór jako swoje główne paliwo. Zasada ich działania polega na wykorzystaniu reakcji chemicznej pomiędzy wodorem a tlenem, w wyniku której powstaje energia potrzebna do napędzania pojazdu. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że jedynym produktem ubocznym tej reakcji jest czysta woda, co czyni te samochody całkowicie bezemisyjnymi. Producenci zaczęli łączyć ten silnik ze znanym już silnikiem elektrycznym, aby maksymalizować zasięg tych pojazdów oraz obejść problemy infrastrukturalne związane z tankowaniem wodoru. Obecnie w Polsce mamy tylko jedną stację wodorową a w roku 2024 planuje się kilkadziesiąt nowych.

Oszczędności generowane przez hybrydy

W porównaniu do tradycyjnych silników spalinowych, silniki wodorowe generują znaczne oszczędności paliwowe. Wodór jako paliwo jest bardzo wydajny, a jego koszt jest znacznie niższy niż benzyny czy diesla. Dodatkowo, silniki wodorowe posiadają wysoką sprawność i wykorzystują energię w sposób efektywny, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Dzięki temu posiadanie samochodu z silnikiem wodorowym pozwala zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy na kosztach paliwa w dłuższej perspektywie czasowej. Dodatkowa obecność silnika elektrycznego daje możliwość ładowania auta bezpośrednio w domu. Jeśli użytkownik posiada instalację PV to ładowanie silnika elektrycznego może być zupełnie darmowe.

Możliwość ładowania przy użyciu instalacji fotowoltaicznej

Kolejną korzyścią posiadania samochodu z silnikiem hybrydowym wodorowo-elektrycznym jest możliwość ładowania go bezpośrednio w domu z wykorzystaniem energii słonecznej. Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają produkcję własnej, ekologicznej energii elektrycznej. Ładowarka wallbox podłączona do instalacji PV pozwala na ładowanie silnika elektrycznego bez konieczności korzystania z publicznej infrastruktury ładowania. Jest to nie tylko wygodne, ale także znacznie tańsze w porównaniu do tradycyjnej metody tankowania.

Podsumowanie

Silniki wodorowe w nowych samochodach to innowacyjne rozwiązanie, które łączy ochronę środowiska z praktycznymi korzyściami dla kierowców. Dodanie silnika elektrycznego powiększa zasięg takiego auta i pozwala obejść obecne problemy z infrastrukturą. Dodatkową zaletą jest możliwość ładowania samochodu wodorowego za pomocą instalacji fotowoltaicznej, co jest wygodne i przyjazne dla portfela. Wspierając rozwój takich technologii, przyczyniamy się do bardziej zrównoważonego i ekologicznego transportu.

Zapisz się na darmową konsultację

Zobacz inne artykuły od Zeneris Projekty

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą rozwoju programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie krajowej retencji.

Zobacz >
Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Hybrydy wodorowo-elektryczne w nowych samochodach: technologia plus

Silniki wodorowe wchodzą na rynek. Jednak brak infrastruktury do tankowania powoduje poszukiwanie przez producentów możliwości połączenia silnika na wodór z silnikiem elektrycznym, aby umożliwić ładowanie bezpośrednio w domu przy użyciu energii słonecznej.

Zobacz >
Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Instalacje hybrydowe dla niższych rachunków

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc obniżyć koszty ogrzewania, nawet w okresie zimowym. Instalacje hybrydowe stanowią bezpieczne i wydajne źródło ciepła i prądu, a jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku.

Zobacz >

Skontaktuj się z naszym konsultantem

Nasi konsultanci wykonają bezpłatny audyt i doradzą optymalne rozwiązania systemu fotowoltaicznego do Twoich potrzeb.

Umów się

Kamil Kryszak Specjalista do spraw fotowoltaiki
Dział Sprzedaży
+48 695 925 002

Call Now Button