Podczas przygotowania analiz efektywności instalacji nasi specjaliści uwzględniają także w wyliczeniach drobne straty energii. Z czego one wynikają? Czy można je zniwelować do zera?
Obecne ceny energii elektrycznej i gazu jeszcze bardziej skłaniają przedsiębiorców do poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Zalety OZE są już powszechnie znane i coraz więcej firm chce uniezależnić się od rosnących cen oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne. Jednak podczas przygotowania analizy nasi klienci często pytają o to, czym są straty energii i czy da się ten czynnik wyeliminować?
Co to są straty energii?
Jest to zjawisko fizyczne polegające na utracie części energii przetwarzanej przez dany układ, np. instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła, infrastrukturę budynku itp. Występowanie strat jest powszechne, dlatego projektanci instalacji i urządzeń zawsze biorą je pod uwagę podczas analiz kosztów i tempa zwrotu inwestycji.
Przyczyny strat energii elektrycznej
Chociaż ogólnie przyjęło się, aby uwzględniać straty energii w wyliczeniach analityków to warto poznać przyczyny możliwych strat, aby później można było im zapobiegać w jak największym stopniu. Pierwszym etapem jest proces audytu, który po głębokiej analizie daje odpowiedź na pytanie, w jaką instalację powinniśmy zainwestować. Czynniki brane pod uwagę to godziny pracy firmy, ilość urządzeń energochłonnych i czas ich pracy, otoczenie budynku, analiza dachu, dobowe zużycie prądu, przerwy technologiczne i wiele innych mogących mieć wpływ na pobór energii elektrycznej. Właściwie przygotowana analiza pozwala już na etapie projektowania pozbyć się pewnych czynników mogących obniżać ilość wytwarzanej później energii przez instalację.
Kolejnym czynnikiem jest proces projektowania. Doświadczony projektant bierze pod uwagę wszystkie składowe wcześniej wykonanej analizy i uwzględnia je w projekcie. Są to na przykład: możliwe zacienienie przez drzewa i inne budynki, nachylenie dachu (dobór konstrukcji w taki sposób, aby panele były ułożone pod odpowiednim kątem 30-35 stopni), rozmieszczenie paneli, które zapewni efektywną produkcję prądu w odpowiednich dla firmy godzinach. Warto w tym procesie zaufać doświadczonej firmie projektowej, która poprzez fachowo wykonany projekt maksymalizuje efektywność później wykonanej instalacji PV.
Jedną z przyczyn strat są niewłaściwie dobrane komponenty. Co prawda wybór tańszych rozwiązań ma korzystny wpływ na pierwotną kalkulację, ale w dłuższej perspektywie okazuje się to nieopłacalne. I tu znowu z pomocą przychodzi doświadczony wykonawca, który wie, które komponenty można wybrać tańsze, a na których nie warto oszczędzać. Spójrzmy na falowniki – różnica w przetwarzaniu napięcia stałego na przemienne między modelami może wynosić około 8%. To ogromny ubytek, szczególnie w przypadku dużych instalacji bo może generować straty rzędu kilku tysięcy zł miesięcznie.
Przyczyny niezależne od nas, dodatkowe, mogą także mieć wpływ na wielkość strat. Mowa tu o zanieczyszczeniach stałych jak gałęzie, liście, czy śnieg, które należy usuwać jeśli zalegają zbyt długo na panelach. Warto także co kilka miesięcy umyć panele, aby pozbyć się drobnych zanieczyszczeń jak kurz i pyły.
Ile można zyskać na nie traceniu?
Przewrotne pytanie, czyli ile można zarobić na stratach, a właściwie na ich braku? Szacuje się, że niwelowanie strat może znacząco podwyższyć efektywność naszej instalacji. Dla przykładu wybór odpowiedniego inwertera daje od 3% do nawet 8% energii więcej i jest to jeden z najbardziej istotnych punktów analizy. Dopłacenie do modułów cienkowarstwowych daje kolejne 4% z powodu temperatury, wybór modułów z krzemu krystalicznego to 8% zysku.
Zadbanie o czystość paneli da nam dodatkowe 1-5% energii, w zależności od stopnia zabrudzenia. Nawet dopasowanie prądowe modułów ma znaczenie bo może przynieść dodatkowy 1%. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Podczas montażu warto odpowiednio dobrać rodzaj i długość przewodów. Kable powinny być jak najgrubsze, zaś ich długość jak najmniejsza. Im dłuższy i cieńszy kabel tym większe ryzyko strat energii.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Kiedy już zakończymy inwestycję w OZE i możemy korzystać z darmowej energii, warto monitorować jej zużycie w przedsiębiorstwie i znajdować punkty, w których można generować oszczędności. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym materiale dotyczącym oszczędności energii w firmie i poznasz nasze praktyczne wskazówki na generowanie jeszcze większych zysków z OZE.