1 kwietnia 2022 wszedł w życie system net-billingu. Sprzedaż energii z fotowoltaiki, a następnie jej zakup nie jest aż tak korzystny jak stary system opustów. Dlatego najlepiej maksymalizować autokonsumpcję własnej energii – nasze 7 sposobów sprawdzi się zarówno w firmie, jak i w domu.
Instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalna, gdy energia przez nią produkowana wykorzystywana jest na potrzeby własne w jak największym stopniu. System net-meteringu pozwalał na odzyskanie do 80% nadwyżek, a wchodzący system net-billingu uniemożliwi “magazynowanie” własnych nadwyżek w sieci. Poznaj nasze sposoby na zwiększenie autokonsumpcji własnej energii, a tym samym najlepszy model ekonomiczny własnej instalacji PV.
1. Magazyn energii
Zgodnie z nowymi zasadami net-billingu energię można sprzedawać, ale za znacznie niższą cenę niż ta, którą się płaci zakupując energię z sieci. Cena sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek to ok. 256 zł za MWh (ok. 0,26 zł/kWh). A cena zakupu energii z sieci wyniesie ok. 667 zł za MWh. Oznacza to wydłużony okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.
Posiadanie własnego magazynu zwiększa autokonsumpcję wyprodukowanej energii, zamiast przekazywać ją do sieci. Gospodarstwa domowe zużywają średnio 20-30% własnej energii, w przypadku firm jest to około 40-60%, a reszta zostaje oddana. Właściwie dobrana moc instalacji (tu z pomocą przychodzi profesjonalny zespół projektantów) oraz nawet niewielki magazyn pozwoli na zwiększenie konsumpcji energii do 80-90%, a tym samym na generowanie największych oszczędności.
W przypadku magazynów energii warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt – zmienność warunków pogodowych. Dzięki własnemu akumulatorowi nadwyżki energii są przechowywane i wykorzystywane w momentach obniżonej produkcji energii z paneli słonecznych.
2. Korzystanie z urządzeń w ciągu dnia
Firmy pracują w różnych godzinach. Niektóre tylko na jedną zmianę, a inne nawet na trzy. Sposobem na zwiększenie autokonsumpcji energii jest korzystanie z urządzeń, które pobierają dużo prądu w ciągu dnia. Taka reorganizacja przedsiębiorstwa może okazać się wyzwaniem, jednak efektem będzie znaczna oszczędność na kosztach energii poprzez zwiększenie zużycia prądu z instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy taka zmiana nie będzie możliwa, warto rozważyć zakup magazynu energii, przeliczając uprzednio odpowiednią pojemność takiego urządzenia.
3. Klimatyzacja i ogrzewanie
Firmy, które zainwestują w fotowoltaikę mogą także rozważyć montaż klimatyzacji, która nie tylko będzie wychładzać pomieszczenia podczas upałów, ale może także pełnić funkcję ogrzewania pomieszczeń zimą. Dzięki temu koszt chłodzenia czy ogrzewania znacznie się obniży, a w przestrzeni biurowej czy produkcyjnej będzie zawsze panować komfortowa temperatura do pracy.
4. Samochody elektryczne
Dobrym sposobem na generowanie oszczędności jest zakup lub leasing aut elektrycznych. Posiadając stację ładowania pojazdów podłączoną do własnej instalacji PV automatycznie zwiększamy konsumpcję energii, jednocześnie pozbywając się kosztu zakupu paliwa do posiadanych samochodów. Dodatkowo warto wspomnieć, że jeśli Twoja firma bierze udział w przetargach czy nawiązuje współpracę z zagranicznymi podmiotami, to posiadanie samochodów elektrycznych może być atutem, a czasem wręcz koniecznością (w przetargach organizowanych przez samorządy pojawia się już wymóg udziału 10% samochodów elektrycznych we flocie przedsiębiorstwa).
5. Pompy ciepła
W czasie gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, a zapotrzebowanie budynku na energię jest nieduże (np. gdy w firmie nie ma już pracowników), energię może wykorzystywać pompa ciepła. Nowoczesne pompy ciepła samodzielnie się włączają za pomocą specjalnego licznika, kiedy otrzymają informację o nadwyżkach energii generowanych przez instalację fotowoltaiczną. Tańszą alternatywą dla pompy ciepła będzie grzałka elektryczna, która przetwarza energię elektryczną na energię cieplną w stosunku zbliżonym do 1:1.
6. Zmiana z gazu na prąd
W firmach, gdzie znaczna część energochłonnych urządzeń podłączona jest do instalacji gazowej lub innego paliwa, warto rozważyć zamianę na zasilanie elektryczne. Ceny gazu są coraz wyższe, przez co korzystanie z niego staje się coraz mniej korzystne. Jednocześnie wahania cen powodują zaburzenie bezpieczeństwa energetycznego. Własne źródło energii gwarantuje stabilizację i uniezależnienie się od rosnących cen gazu, czy energii elektrycznej.
7. Systemy inteligentnego zarządzania
W efektywnym zarządzaniu energią warto wziąć pod uwagę inteligentne systemy zarządzania i monitoringu energii w budynku, czyli BMS (Building Management System). Taki system nie tylko automatyzuje budynek i pomaga maksymalnie wykorzystywać własną energię produkowaną przez instalację fotowoltaiczną, ale jego inteligentne oprogramowanie poszukuje też oszczędności i wskazuje miejsca, gdzie można je generować. Dzięki raportom zużycia energii przez wszystkie elementy wyposażenia firmy można wyłapać źródła o dużym zużyciu prądu i pracować nad ich optymalizacją. System ten pozwala także automatycznie sterować światłem, urządzeniami i ogrzewaniem oraz chłodzeniem, potrafi się wręcz dopasować do pracy przedsiębiorstwa. Wiele firm postanowiło w niego zainwestować. Szacunkowo pozwala on zmniejszyć zużycie prądu i wody o około 30%. Dzięki temu nie tylko zwiększamy autokonsumpcję, ale i generujemy oszczędności.
Warto także dodać, że wyższy poziom autokonsumpcji jest korzystny również dla sieci elektroenergetycznej. Wysyłanie nadwyżek energii elektrycznej do sieci, może sprzyjać podwyższeniu napięcia AC, które przy wielu takich przypadkach powoduje przekroczenie wartości zgodnych z normami (+/-10% od 230 V, czyli od 207 do 253 V) wpływa na szybsze zużywanie się urządzeń oraz ich awarie.
Już na etapie planowania
Jeśli Twoja firma jeszcze nie posiada własnej instalacji fotowoltaicznej, ale masz w planach taką inwestycję, to warto na samym początku skonsultować się z doświadczoną firmą projektowo-wykonawczą. Specjalista w oparciu o poszczególne dane, takie jak miesięczne zużycie energii, godziny pracy przedsiębiorstwa, planowane inwestycje w zakresie energochłonnych urządzeń itp. przygotuje projekt zgodny z Twoimi potrzebami. Nasi fachowcy unikają projektowania przewymiarowanych instalacji, przy których tempo zwrotu jest dużo wolniejsze niż przy dobrze dobranej mocy i orientacji paneli. Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji, na której dowiesz się, jaka instalacja będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia!